Zengin: Adaletli Gelir Dağılımı İstiyoruz!

Türk Sağlık Sen Ordu Şube Başkanı Fatih Galender Zengin, memur ve emekli maaşlarını eleştirdi.

Sibel Yılmaz
Sibel Yılmaz Tüm Haberleri

Enflasyon farkı maaş zammı değildir! Refah payı zorunludur" vurgusu yapan Türk Sağlık Sen Ordu Şube Başkanı Fatih Galender Zengin, yetkililere seslendi. 

Başkan Fatih Galender Zengin, 2023 yılı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından memur ve emeklilere verilecek enflasyon farkına dair önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Zengin, "Enflasyon farkı maaş zammı değildir, refah payı zorunludur" vurgusunu yaparak, kamu çalışanlarının maaşlarındaki erimenin telafisi için adil bir düzenleme talep etti. 

"Enflasyon Bizi Yoruyor"

Başkan Zengin, açıklamalarında memur maaşlarındaki erimenin enflasyon farkı ile gecikmiş bir telafi olduğunu belirtti. 2023 yılı enflasyonunun %64,77 olduğunu ve son altı ayda enflasyonun %37,57 olarak gerçekleştiğini ifade eden Zengin, Temmuz ayında yapılan %6'lık zamın altında kalan maaşların eridiğini ve Ocak ayında telafi edilerek %15'lik zammın yapıldığını açıkladı. 

"Değer Kaybediyor"

Ayrıca, Başkan Zengin, 2024 yılı için yapılan %15'lik zamın, kamuoyunda yanıltıcı bir algı yarattığını belirterek, aslında memur ve emeklilere %49,25 zam yapılmadığını, bu zammın maaşlardaki erimenin telafisi olduğunu ifade etti. Maaşların altın karşısında %50'den fazla değer kaybettiğini belirten Zengin, çalışan ve emeklilerin alım gücünün sürekli düştüğünü vurguladı. 

" Emekli Maaşlarına Yansıtılmalı" 

Başkan Zengin, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın 2024 için %36, 2025 için %14 olan enflasyon tahminlerinin gerçekleşmeyeceğini, memur ve emeklilerin maaşlarının gerçek enflasyonun üzerinde artış görmesi ve refah payının uygulanması gerektiğini savundu. Ayrıca, ilave ek ödeme uygulamasının emekli maaşlarına yansıtılması gerektiğini belirten Zengin, hükümete çağrıda bulunarak kamu çalışanlarının yaşam standardının korunması ve adaletli bir gelir dağılımının sağlanması için adil bir düzenleme yapılmasını talep etti.

17 Oca 2024 - 09:27 Ordu/ Ordu- Ekonomi

Mahreç  Sibel Yılmaz