Karadeniz’de İlk Ordu’da: Sanayici Buluşmaları!

Karadeniz’de ilk defa Ordu’da gerçekleştirilen Sanayici Buluşmaları Toplantısı’nda konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Oruç Baba İnan, Karadeniz’in önümüzdeki 5 yıl içerisinde sanayi alanlarının 2 katından daha fazla artacağını vurguladı.

Soner Özdemir
Soner Özdemir Tüm Haberleri
Karadeniz’de İlk Ordu’da: Sanayici Buluşmaları!
Karadeniz’de İlk Ordu’da: Sanayici Buluşmaları!
Haber albümü için resme tıklayın

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Oruç Baba İnan’ın katılımıyla Ordu sanayisinin gelişimi için gerekli yol haritasının oluşturulması amacıyla Ordu Sanayici Buluşmaları Toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıya Ordu Valisi Muammer Erol, OTSO Başkanı Adil Levent Karlıbel, Ordu Üniversitesi Rektörü  Prof. Dr. Orhan Baş, Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Celal Tezcan, Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar, Ordu Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Osman Zeki Ardahanlıoğlu, sanayici ve iş insanları katıldı.

Karadeniz’de İlk Ordu’da: Sanayici Buluşmaları!

“Mevcut Gücümüzü Artıracak Teknoloji Stratejisi”

İlk konuşmayı yapan Ordu Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Osman Zeki Ardahanlıoğlu, “Bakan Yardımcımızın Karadeniz'de ilk defa yapılan bu toplantıya bizlere teveccüh gösterip katılarak sanayicimizin sorunlarını dinlemesi bizim için ciddi manada önemli. Şu anda Ordumuz belirli bir güce sahip. Faaliyet alanlarında mevcut gücümüzü artıracak ve devamlı kılacak bir teknoloji stratejisi uygulamak zorundadır. Öncelikle küresel ölçekte rekabet edebilmemiz için ve katma değerli ürün üretebilmemiz için üst düzey istihdam yaratacak teknolojileri ordumuza bir şekilde getirmek zorundayız” dedi.

“Ordu Yüksek Katma Değerli Ürün Üretmeli”

Ordu’nun sanayide yüksek katma değerli sanayi ürünleri üretmesi gerektiğini vurgulayan Müdür Ardahanlıoğlu, “Mevcut klasik yöntemlerle üretimimizin ciddi manada ileriye götürmemiz şu şartlarda pek mümkün gözükmüyor. Dünyayla rekabet edebilmek açısından yüksek katma değerli sanayi ve teknolojiye uygun ürünler üretmek zorundayız. Bu kapsamda ticari olgunlukta bulunan firmalarımızın yüksek katma değerli ürünler üretme açısından ar ge ve inovasyona çok fazla önem vermesi gerekmektedir” diyerek açıkladı.

Karadeniz’de İlk Ordu’da: Sanayici Buluşmaları!

“Arsa Üretirken Zorluk Çekiyoruz”

Söz alan OTSO Başkanı Adil Levent Karlıbel, zor bir coğrafyada yaşandığına dikkat çekerek, “Güzel küçük bir şehirde yaşadığımızın farkındayız. Bunu kirletmeden, bozmadan çok hırpalamadan büyüyelim istiyoruz. Bu konuda tabii desteklerinizi bekliyoruz. İş Dünyasıyla sıcak ilişkiler olsun istiyoruz. Özellikle sizin bakanlığınızdan özellikle destek bekliyoruz. Ordu’da en önemli eksiğimiz arsa üretemiyoruz. Çok zor bir coğrafyada yaşıyoruz. Arsa üretirken zorluk çekiyoruz” dedi.

“Ordu’ya Kaynak İstiyoruz”

Bakanlıktan kaynak yaratılmasını isteyen Başkan Karlıbel, “Organize sanayimiz yaklaşık 7 yıl önce kuruldu. Bugüne kadar kullanabildiğimiz kredi 23 Milyon lira ve bitmek bilmeyen bir sıkıntının içinde dönüyoruz. Mahkeme kararıyla yapılacak ödemeyi dahi tahsis ettiğimiz kurumlardan aldığımız paralarla yaptılar. Sizden bir an önce buraya kaynak yaratmanızı bekliyoruz” diyerek açıkladı.

Karadeniz’de İlk Ordu’da: Sanayici Buluşmaları!

“Üretim Vadisi Başarılı Olacak”

Başkan Karlıbel, Üretim Vadisi projesini gündeme getirerek, “Üretim Vadisi adı altında bir proje çalışması yapıyoruz. Büyükşehir Belediyesi ile 2 organizemizin arasını birleştirerek burada yaklaşık 100 küçük imalatçıya parsel sunmak istiyoruz. Bununla ilgili kurum görüşlerine açıktır. Başarılı olacağına inanıyorum. Yaklaşık ikişer 1.000 metrekarelik üretim alanları bizim küçük sanayicimize cevap verir halde. Şu anda mermerde, demirde, kimya sanayinde, ara ürün üretenlerde ve gıda sanayinde yer bulmakta inanılmaz güçlü çekiyoruz. O bölgeyi bu amaçla kullanmak istiyoruz. Siz hazır buradayken de yine Orman ve Tarım Bakanlığından orman dışı ve tarım dışı kalmış alanların bir an önce bize iletilmesini istiyoruz” dedi.

“Ülkemiz Sıçrama Döneminde”

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Oruç Baba İnan, konuşmasında ülkenin sanayide sıçrama dönemine girdiğini vurgulayarak, “Ülkemizin bir sıçrama dönemine ihtiyacımız olduğu kanaatindeyiz. Ülkemiz kişi başına 10 Bin dolar gelir seviyesini yakaladı ve geçiyor. Bugüne kadar geldiğimiz tempomuzun dışına çıkıp sıçramalar yaparak adımlar atmamız gerekiyor. Bu sıçrama alanlarından ilki altyapının hem işte OSB’lerin alanlarını konuşuyoruz. Sanayi sitelerin alanlarını konuşuyoruz. Bu anlamda altyapımızın kapasitesini doldurduğumuz birçok açıdan hissediliyor” dedi.

“Karadeniz’de Sanayi Atılımı”

Karadeniz’deki sanayi atılımının çok yüksek olacağını belirten Bakan Yardımcısı Oruç Baba İnan, “Sanayi alanlarının yaratılmasında önümüzdeki 5 yıl içinde 2 katına çıkarmayı hedefine koyduk. Bunun Karadeniz'deki yansıması 2 katından daha fazla olur. Çünkü tüm Türkiye'yi gezdiğimizde Karadeniz'deki şıklık doğal dinamikleriyle başka yerdeki şıklıklara benzemiyor” ifadelerini kullandı.

Toplantı, konuşmaların ardından panel bölümüyle devam etti. Panelin açılış bölümünde konuşan Vali Muammer Erol, “Gördükleriniz, dinledikleriniz, katkı ve desteklerinizle Ordu’da sanayimizin, arzu ettiğimiz ülkemize Ordu’muza daha fazla katkı sağlayacak noktalara doğru götüreceğiz diye ümitlerimiz yeşerdi, yeşeriyor. İnşallah vücut bulacak diye elimizden gelen gayreti de ortaya koyacağız” şeklinde konuştu.

Panel kısmında katılımcı firma temsilcileri sorunları ve çözüm önerileri ele alınarak, değerlendirmelerde bulunuldu. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Oruç Baba İnan, sanayicilerin sorularını cevaplandırdı.

16 Oca 2024 - 16:09 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Soner Özdemir