"Heyelan, Hafriyat Yapılan Yerde Değil, Kazıklı Bölgede Meydana Geldi"

Ordu Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan ORKENT A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Şen, geçtiğimiz günlerde Melet Park proje alanında meydana gelen heyelana değinerek, “Heyelan inşaat alanında gerçekleşmedi. Hafriyat için kazık uygulanan yerde gerçekleşti.” dedi.

Uğur Kahyaoğlu
Uğur Kahyaoğlu Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Ordu Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan ORKENT A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Şen, geçtiğimiz günlerde Melet Park proje alanında meydana gelen heyelana değinerek, “Heyelan inşaat alanında gerçekleşmedi. Hafriyat için kazık uygulanan yerde gerçekleşti.” dedi.

Basın mensuplarıyla Melet Park proje alanında bir araya gelen Nihat Şen, çok konuşulan heyelan ve diğer yatırımlara değindi.

 “Farklı Şekilde Haberler Yapıldı”

Şantiye alanıyla ilgili bilgiler veren Şen, “Malumunuz değerli arkadaşlar burada bir süre önce bir olay yaşandı. Yaşanan bu olay tüm Türkiye'de olduğu gibi her inşaat sahasında olabilecek bir olayken maalesef birçok yazılı ve görsel medyada farklı şekillerde haberler yapıldı. Yaşanan olayın mevcut inşaat alanıyla ilgili hiçbir alakası yoktur. Haber yapmadan önce ilk anda konunun ne olduğunu bizden öğrenseydiniz çok daha iyi olurdu.” diye konuştu.

“Burada İnşaat Yapmak Kolay Değil”

Şen, sözlerini şöyle sürdürdü; “Araziyi satın aldıktan sonra burada mevcut bir bina vardı. 6306 Sayılı Yasa imkan ve olanaklarına faydalanmak için riskli bina konumuna sokuldu. Bina riskli olduğu için parsel bazlı kentsel dönüşüme soktuk. Hemen zemin etüt raporlarını yaptık, projelerini hazırladık. Bu alanda 70 bin metreküp hafriyat çıkardık. Araziyi satın aldıktan sonra kazık projesini hazırladık. Bu kazıklar, binanın oturduğu alan ile ilgili değil. Hafriyat yaparken, toprağın kaymaması için inşaat bitimine kadar yapılan kazık uygulamasıdır. Ordu'da bulunduğumuz inşaat alanı şu an toprağın tam 7.70 m altında. Melet Irmağı’nın akış kodunun da altındayız. Bu bölgede inşaat yapmak öyle kolay değil.

“Boru Patladı”

Devasa boruların olduğu alanda 5 adet su kuyularımız var. Tabandan ve çevreden gelen suların inşaat çalışmalarını aksatmamaları için devasa motorlarla ırmağa basıyoruz. Yer altı suyunu deşarj ediyoruz. Olayın yaşandığı gün o devasa motorlardan birisinin borusu patlıyor. O gün patlayan boru, kazığın arkasında zemin sıvılaşmasına sebebiyet veriyor. 18 metrelik bir bölümde heyelan oluyor. Bu kaymanın inşaat alanıyla hiçbir ilgisi yok. İnşaat sahasındaki çalışmayı engellemesin diye yandaki toprak kaymasını engellemek üzere yaptığımız bir çalışmadır. Tam müdahale ederken, o gece bu bölgede elektrikler kesilmişti. Tüm motorlar faal dışı kalıyor, jeneratörlerimiz de yeterli olmuyor. Bir kısmı yıkılmamıştı. Kazıkları kendimiz aldık.”

15 Oca 2024 - 15:23 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Uğur Kahyaoğlu