“Çok Zor Durumdalar!”

Bakkalların zor durumda olduğunu açıklayan Ordu Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Mustafa Nasuhbeyoğlu, “Devlet artık bakkallara sosyal yardım vermeli. Çok zor durumda olan meslektaşlarımız var” dedi.

Burak  Yıldız
Burak Yıldız Tüm Haberleri

Her sokak arasına zincir market açılması, bakkalların sattıkları ürünü aynı fiyata dahi satamamaları, elektrik, kira, SGK primleri gibi giderlerin zamlanması derken bakkallar içinden çıkılamaz bir duruma girdi.

“Bakkallarda Hayal Kırıklıkları Var”

Ekim ayından beri bakkallarda hayal kırıklıkları olduğunu söyleyen Mustafa Nasuhbeyoğlu, “Aldığımız krediler ile hayatımızı devam ettiremez duruma geldik. Kredilerin geri ödenmesi çok zorlaştı. Kira ve hayat şartlarının pahalı olması bakkalları ayakta duramaz hale getirdi. Sayfamızda 3 tane bakkal ilanı var. Bizleri arayanlar oluyor. En çok gelen istekler, dükkanımı satar mısın, devren kiralar mısın diye. Bunlar ile uğraşıyoruz. Yaptığımız iş çok zorlaşmaya başladı. En büyük faktörü ise hiçbir ürünü sattığımız fiyatın altında alamadık. Kar ettiğimizi zannettik. Ürünleri sattık fakat tanıdık bakkallarla sohbet ettiğimizde ne kasada bir şey var ne depoda! Hatta piyasaya olan borçlarımız çoğaldı. Son zamanlarda dükkanlarını kapatanların sayısı çok fazla. Yeni açanların büyük bir bölümü tekel bayisi olarak açıyorlar. Bu şartlar altında sosyal güvenlik primlerinin, giderlerin, kiraların bu kadar yükselmesi neticesinde düştüğümüz durumun altından tamamen çıkılmaz hale geldi. Eskisinden çok daha kötü durumdayız. Gidişat kötü”

“Devlet, Sosyal Yardım Vermeli”

Nasuhbeyoğlu, bakkalların çok zor duruma düştüğünü belirterek, “Devlet artık bakkallara sosyal yardım vermeli. Çok zor durumda olan meslektaşlarımız var. Kirası 8 bin lira olup 80 bin lira isteyenler var. Dükkan sahibi yasal diyor ama ödeyemeyince dükkanı boşaltmasını söylüyor. Mal sahibi ne derse o oluyor. Kurulu düzenini bozmak istemiyor ama mecbur kalınca hiçbir şeyin hesabını da yapamıyoruz. Çok iş yapsak da, ne kasada var ne de cepte. Hala borcumuz yükselmiş. İnsan ister istemez soruyor biz kimin için çalışıyoruz?” diye konuştu.

Özel Haber: Burak Yıldız

13 Oca 2024 - 11:10 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Burak Yıldız