Fatsa'da "Sıfır Atık Hareketi"

Fatsa Belediyesi, Sıfır Atık Projesi İle çevre dostu bir geleceğe imza atıyor!

Sibel Yılmaz
Sibel Yılmaz Tüm Haberleri
Fatsa'da "Sıfır Atık Hareketi"
Fatsa'da "Sıfır Atık Hareketi"
Haber albümü için resme tıklayın

Fatsa’da Sıfır Atık Yönetim sisteminin bir parçası olan Kamu Kurum ve Kuruluşlar, işletmelere, Fatsa Belediyesi ve Fatsa Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Sıfır Atık Yönetimi konusunda toplantı organize edildi.
Toplantıda Bakanlık yetkilisi Ordu Çevre Şehircilik İl Müdürü Cansu Başköy ve Serhat Öztürk tarafından kurum yetkililerine Entegre Atık Çevre Bilgi Sistemi ve sistemde yaşanan aksaklıklarla ilgili sunum gerçekleştirildi.

Fatsa'da

“210 Tona Çıktı”

Toplantıda ilk olarak Kurumlarda Sıfır Atık yönetim Sisteminin Kuruluşu, izlenmesi ve sürekliliğinin sağlanması için Belediyenin yaptığı çalışmalarla ilgili bilgiler veren Fatsa Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürü Derya Özcan Ateşli, “Kurum yetkililerinin yetki ve sorumlulukları kapsamında yükümlülüklerini yerine getirmelerinin, kurum içinde ihtiyaçlar bazında seçimlerinin ve kararların Sıfır Atık Yaklaşımını destekleyecek kararların Küresel Isınma ile en etkin mücadele olacağı konusunda da öneri ve bilgiler paylaşırken, tüm kurum yetkililerinin bu bakış açısıyla başta kendilerinin Sıfır Atık yaklaşımını benimseyip uygulamaları ve örnek olmaları gerekiyor. Bu konu da personel ve kurum müşterilerini teşvik, ödül vb. uygulamalarla çalışanlarında dahil edilmesinin ve uygulamanın doğru anlaşılarak hayata geçirilmesi son derece önemli.

2024 yılında Sıfır Atık toplama noktalarını 300 den 450’ye çıkararak vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Okullarda yapılan eğitimlerin ve ilçede hemen hemen her mahallede oluşturulan toplama noktalarının artırılması ile birlikte, 2017 de aylık ambalaj miktarı 4-5 ton iken 2023’de bu miktar aylık 210 tona çıktı. Bu rakam Türkiye hedeflerinin yine de altın da ve her kurumun kendi ölçüsünde atıkla ilgili hedefler oluşturmaları gerekiyor.

Verimliliğin artması konusunda da, göstermelik değil gerçekçi hedefler ve çalışmalarla Belediye Sıfır Atık Yönetim çalışmalarına katkı sağlamaları son derece önemlidir.” dedi.
Toplantı sonu soru ve cevaplarla sona erdi.  

Fatsa'da

Öte yandan, Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından başlatılan "Sıfır Atık Hareketi" projesinde Fatsa'nın büyük bir ivme kazandığını belirtti. Başkan Kibar, sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımla projenin önemine vurgu yaparak, Fatsa halkının çevre konusundaki duyarlılığına teşekkür etti.

Başkan Kibar'ın paylaşımında, "Çevre kirliliğini önleme, atık azaltma ve geri dönüşümü teşvik etme" hedefiyle yola çıkan "Sıfır Atık Hareketi" projesinin Fatsa'da önemli bir başarı elde ettiğini belirtti. Belediye olarak vatandaşların katkılarıyla çevreyi koruma ve sürdürülebilir bir dünya için kararlılıkla ilerlediklerini ifade etti. 


Çevre dostu bir gelecek için atılan bu adımların, Fatsa'nın yaşanabilirlik seviyesini artıracağına vurgu yapan Başkan Kibar, "Çevreye duyarlılıkla, atık azaltımı ve geri dönüşüm konularında elde ettiğimiz başarıları, gelecek nesillere daha temiz bir çevre bırakma amacıyla güçlü bir şekilde sürdüreceğiz. Desteklerinizle birlikte, Fatsa'mızı daha yaşanabilir ve çevre dostu bir yer haline getirmekte kararlıyız" dedi. 

12 Oca 2024 - 14:50 Ordu/ Fatsa- Gündem

Mahreç  Sibel Yılmaz