"Mağduriyete Son Verilmeli!"

Türk Sağlık Sen Ordu Şube Başkanı Fatih Galender Zengin, Radyoterapi Teknikerlerinin Mağdur edilmemesi için Bakanlığa başvuru yaptıklarını dile getirdi.

Sibel Yılmaz
Sibel Yılmaz Tüm Haberleri

Türk Sağlık Sen Ordu Şube Başkanı Fatih Galender Zengin, Sendikamız tarafından Sağlık Bakanlığı’na başvuruda bulundu. 

Başkan Zengin, başvuru hakkında şu ifadelere yer verdi;

"İl ve birim bazında bulunması gereken personel sayısını gösteren ( PDC) cetvelde bazı hastanelerde Radyoterapi Teknikeri unvanlı çalışanlara yer verilmediği bu unvanlı çalışan sayısının ( 0 ) olduğunun görüldüğü belirtildi.
Başvuruda bir örnekte verilerek 06.10. 2023 tarihinde Bakanlığınızca yayımlanan personel dağılım cetvelinde birim bazında yer verilen listede örneğin Antalya Şehir Hastanesinde 06.10.2023 tarihinde (10) olan radyoterapi teknikeri sayısı 06.12.2023 tarihinde yayımlanan PDC’de ( 0 ) olarak belirlendiğine dikkat çekildi. Sendikamız tarafından yapılan araştırmada bu unvanlı çalışanların kullanmış oldukları cihazların yeterli olmaması nedeniyle Aralık ayında bu unvanlara yer verilmediğinin belirlendiği ifade edildi. 

"Sürecin Takipçisi Olacağız" 

Bu durumun Radyoterapi teknikerlerinin kadro unvanlarına ve görev tanımlarına aykırı olarak başka birimlerde başka işlerde çalıştırılabilecekleri ve bu nedenle de şua izni ve fiili hizmet zammından yararlandırılmayacak olmaları sebebiyle bir mağduriyet yaşamalarına neden olacağı vurgulandı.
Çalışanların mağdur olmaması için radyoterapi teknikeri olarak görev yapan çalışanların kadro unvanlarına uygun olarak çalıştırılmaları adına çalışmalarına esas cihazların temin edilmesi ile il ve birim bazında PDC de yer almalarının sağlanması, fiili hizmet zammı ve şua izninden yararlandırılmaları istendi.
Başvuru ile ilgili bir değerlendirme yapan Genel Başkanımız Önder Kahveci “ Sağlık çalışanlarının kadrolarına uygun görevleri yapmaları hem çalışanların hakkının korunması hemde sağlık hizmetlerinin nitelikli olarak sürdürülebilmesi için gereklidir. Radyoterapi teknikerlerimizin bu konuda yaşadıkları mağduriyetin çözülmesi adına başvurumuzu yaptık. Umarız Bakanlık bu konuda gerekli adımları atar. Sürecin takipçisi olacağız.” dedi.

29 Ara 2023 - 10:00 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Sibel Yılmaz