"Bir Yıl Boyunca Bu Para İnsanlara Nasıl Yetsin"

Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Cemal Enginyurt, dün açıklanan yeni asgari ücret hakkında, “17 bin 2 TL. Vatandaşlar 2 TL'yi biriktirecek, 17 bini ise ev kirasına verecek. Dolayısıyla o 2 TL Recep Tayyip Erdoğan'ın büyük bir himmeti.” ifadelerini kullandı.

Nergis KOBAK
Nergis KOBAK Tüm Haberleri

‘Böyle bir asgari ücret belirlemesini hiç gördük mü ya?’’ diye soran Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Cemal Enginyurt, “AK Parti Genel Merkezi'nde AK Parti Genel Başkanı başkanlığında asgari ücret tespit edildi ve 17 bin TL, yüzde 49... Devletin kira zamları yüzde 200, devletin pasaport, ehliyet harçlarına zammı yüzde 58, akaryakıta son 6 ayda yapılan zam yüzde 120 ve asgari ücret yüzde 49 ve yılda bir kere... Bu 17 bin TL bir yıl boyunca devam edecek. Çalışan asgari ücreti 1 Şubat'ta alacak. Aldığında ise zaten bunun 2 bin TL'si erimiş olacak. Şu an marketlerde asgari ücret arttığı için zamlar başladı. Ev sahipleri bunu bekliyordu, kiralar artacak. İşveren, işten adam çıkartacak.” şeklinde konuştu.

“Erdoğan Bin TL Daha Artırsa Şaşırmamak Lazım”

Enginyurt, sözlerine şöyle devam etti; “Şimdi 17 bin TL verildi. Ben Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bunu kabul etmeyeceğini düşünüyorum. Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi'nde 17 bin vererek Hazine ve Maliye Bakanı'nın ve ekonomi kurmaylarının istekleri doğrultusunda bir ücret verdi. Erdoğan vicdanlı bir insan, insaflı bir insan. Erdoğan, muhtemelen yarın veya öbür gün 'Bir yıl boyunca bu para insanlara nasıl yetsin' diyerek, bir bin TL daha artırsa şaşırmamak lazım. Çünkü böyle bir asgari ücret mantığı yok."

28 Ara 2023 - 20:30 Ordu- Siyaset

Mahreç  Nergis Kobak