Emekliler Ocak Ayındaki Zammı Heyecanla Bekliyor

Milyonlarca memur ve emekli için ocak ayındaki zam oranı merak konusu oldu. SGK Başuzmanı İsa Karakaş, en düşük emekli memur maaşının 15 bin TL'ye çıkabileceği iddiasında bulundu. Zam, yaklaşık 15 milyon 200 bin emekliyi ve 4 milyon memuru etkileyecek.

Uğur Kahyaoğlu
Uğur Kahyaoğlu Tüm Haberleri

Yılın ikinci yarısına ait 5 aylık enflasyon rakamları belli oldu. Toplu sözleşme ve enflasyon farkı dahil kesinleşen zam oranı yüzde 45 olarak açıklandı. Öngörülen yüzde 50'lik artışla birlikte en düşük memur maaşının 33 bin liraya çıkması bekleniyor.

SSK ve Bağ-kur emeklileri de 5 aylık enflasyona göre zamlarını öğrendi. Şu anda netleşen zamlar yüzde 33,66 olarak belirlendi. SSK ve Bağ-kur emeklileri için ocak ayında yüzde 40'a yakın bir artış bekleniyor.

SGK Başuzmanı İsa Karakaş, TRT Haber'e yaptığı değerlendirmede, "Enflasyon farkı söz konusu. Ayrıca yüzde 15'lik bir zam da göz önünde bulundurulduğu zaman dolayısıyla kümülatif olarak yıl sonu itibarıyla yüzde 50'ye yakın bir zam öngörülmektedir. Halihazırda en düşük emekli maaşı 9 bin 876 lira. Sadece yüzde 50 oranında zam yapılsa bile en düşük emekli memur aylığı 14 bin 815 liraya varacaktır" dedi.

Ocak ayındaki zam oranlarıyla ilgili resmi açıklama beklenirken, milyonlarca emekli ve memur, yeni yılda artan maaşlarıyla ilgili umutlu bekleyişlerini sürdürüyor.

13 Ara 2023 - 21:46 - Ekonomi

Mahreç  Uğur Kahyaoğlu