Elektrikli Sobada Yüzde 300 Zam

Otuz üç yıldır esnaflık yaptığını belirten Genç Elektronik sahibi Aytekin Genç, havaların çok soğumamasına rağmen elektrikli sobaların satışının fazla olduğunu söyleyerek, soba fiyatlarına geçen seneye göre zam geldiğini söyledi.

Nergis KOBAK
Nergis KOBAK Tüm Haberleri
Elektrikli Sobada Yüzde 300 Zam
Elektrikli Sobada Yüzde 300 Zam
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Ordu’da 33 yıldır esnaflık yapan Genç Elektronik sahibi Aytekin Genç, elektrikli sobaların kış aylarında satışlarının arttığını belirterek, sobalarda 2022 ile 2023 arasında %300’lük bir fiyat farkı olduğunu söyledi.

“Vatandaşı Düşünüyoruz”

Genç, açıklamalarında şu ifadeleri kullandı: “Biz önceki dönemden elimizde sobalarımız olduğu için vatandaşı düşünerek, afaki bir artış yapmadan geçen yıl 1100 liraya sattığımız sobayı bu yıl 1500 lira olarak satıyoruz. Akabinde bizim bir gider payımız onu korumaya çalışıyoruz.”

Elektrikli Sobada Yüzde 300 Zam

“Yüksek Kesimlere Daha Çok Satıyoruz”

Genç, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Ordu'da bazı ilçelerde doğalgaz yok. Sobalı evler de çok olduğu için yüksek ilçelere daha çok satıyoruz. Ulubey, Kabadüz, Gürgentepe, Gölköy gibi ilçelere daha toplu ve yoğun bir şekilde soba satışımız gerçekleşiyor. Her yıl sattığımız gibi bu yıl da devam ediyor ve soba satışının bitmesi mümkün değil.

Elektrikli Sobada Yüzde 300 Zam

Yangın Tehlikesine Dikkat!

Radyatör isimli yağlı petek sisteminin olası yangın tehlikesine karşı daha fazla tercih edildiğini belirten Genç, “Bunun yangın tehlikesi olmadığı için bu sobayı tercih ederler. Ama toplu oturulan yerlerde elektrik korumalı, düştüğünde yangına meyil vermeyen dik sobaları daha çok tercih ediyorlar. Çünkü dik sobalarda da düşme tehlikesi ve yangın tehlikesi daha az. Balkonuna oturma odasına yatak odasına götürme işi kolay olduğu için dik sobalar daha çok tercih ediliyor.” dedi.

Elektrikli Sobada Yüzde 300 Zam

“Ocak’ta Satışlar Artar”

Havanın iyi gitmesine rağmen şu anda %30-40 civarında soba satışlarımız devam ettiğini belirten Genç, Bu rakamın artacağını belirterek, “ Karadeniz'in Ocak, Şubat ve Mart ayları soğuk geçiyor. Bu aylarda her yıldan bildiğimiz için daha çok artış oluyor. Satışlar %60- 70’lere çıkıyor.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Özel Haber/Nergis Kobak

 

 

11 Ara 2023 - 13:30 Ordu- Gündem

Mahreç  Nergis Kobak