Memur ve Emeklilere Adaletli Bütçe Çağrısı

Türk Sağlık Sen Ordu Şube Başkanı Fatih Galender Zengin, TBMM’de görüşülmeye başlanan Bütçe görüşmelerinde memur ve emeklilerin sorunlarının çözülmesinin gerektiğini belirtti.

Nergis KOBAK
Nergis KOBAK Tüm Haberleri

Türk Sağlık Sen Ordu Şube Başkanı Fatih Galender Zengin, TBMM 2024 yılı Bütçe görüşmelerinde memur ve emeklilere yönelik atılması gereken adımları aktaran bir açıklamada bulundu.

Zengin, yapılması gerekenleri şöyle sıraladı: “Memur maaşları en az yeniden değerleme oranı olan %58,46 kadar artırılmalı, bunun üzerine de %10 refah payı verilmelidir.

8 bin 77 TL’lik ilave ek ödeme emekli maaşına da yansıyacak şekilde düzenlenmelidir.

Birinci dereceye gelen bütün kamu görevlilerin ek gösterge rakamları 3600’e yükseltilerek beklentiler karşılanmalıdır.”

Türkiye genelinde 85 milyon vatandaşın gelecek yılki gelirlerini, ödeyeceği vergileri ve diğer harcamaları belirleyecek olan bütçe görüşmelerinin tüm vatandaşları ilgilendirdiğini vurgulayan Zengin, 2023 yılında kamu çalışanlarına yapılan enflasyon farkına tabi artışların gerçekleşen enflasyonun altında kaldığını belirterek, emeklilerin ve çalışanların zor durumda bırakıldığını ifade etti.

Ayrıca, geçtiğimiz yıl başlatılan toplu sözleşme görüşmelerinin de beklentilere uygun sonuçlar üretemediğini ve 2024 ve 2025 yıllarındaki artışların hedeflenen enflasyonun gerisinde kaldığını dile getirdi.

Zengin, özellikle TCMB'nin 2024 yılına ilişkin TÜFE hedefinin %36 olduğu bir dönemde, kamu görevlilerine öngörülen kümülatif %26,5 zamın yetersiz olduğunu belirtti. Bu durumun memur ve emeklilerin maaşlarının en az %10 oranında erimesine neden olacağını ifade eden Zengin, adaletli bir bütçe oluşturulması gerektiğini vurguladı.

Öte yandan, 2023 yılı temmuz ayında başlatılan ancak emekli maaşlarına yansıtılmayan 8 bin 77 TL'lik ilave ek ödemenin emeklilere de dahil edilmesi gerektiğini söyledi. Zengin, geçmişte Cumhurbaşkanı tarafından verilen sözlerin tutulması ve birinci dereceye gelen tüm kamu çalışanlarının ek gösterge rakamlarının 3600'e yükseltilmesi konusunda da adımlar atılması çağrısında bulundu.

Açıklamasının sonunda Zengin, TBMM Genel Kurulu'ndan memnuniyet verici bir şekilde geçmesini bekledikleri 2024 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi'nin, ekonomik zorluklar içinde bulunan memur ve emeklileri gözetecek şekilde düzenlenmesi temennisinde bulundu.

11 Ara 2023 - 12:20 Ordu/ Ordu- Ekonomi

Mahreç  Nergis Kobak