Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Yurt Dışında Açılan Ataşeliklere Bir Yenisini Zürih'te Eklemeyi Planlıyor

Türkiye Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin 75. Yıl Dönümü etkinliği için Zürih'e gitti. Bakan, Cenevre'de Türkiye'nin temsilcileri tarafından karşılandı. Zürih'te Türk toplumu temsilcileriyle buluşan Bakan Göktaş, Türk diasporasıyla bir araya gelmenin memnuniyetini ifade etti.

Uğur Kahyaoğlu
Uğur Kahyaoğlu Tüm Haberleri
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Yurt Dışında Açılan Ataşeliklere Bir Yenisini Zürih'te Eklemeyi Planlıyor
Haber albümü için resme tıklayın

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Birleşmiş Milletler "İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin 75'inci Yıl Dönümü Bağlamında Ailenin Korunması: Sözden Eyleme" temalı yüksek düzeyli yan etkinlik kapsamında Zürih'e gitti.

Bakan Göktaş, Cenevre Havalimanı'nda Türkiye'nin BM Nezdindeki Daimi Temsilcisi Güven Begeç ve Türkiye'nin Dünya Ticaret Örgütü Nezdinde Daimi Temsilcisi Alpaslan Acarsoy tarafından karşılandı.

Bakan Göktaş, Cenevre Başkonsolosluğu'nda Başkonsolos İpek Zeytinoğlu Özkan'dan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Ayrıca, İsviçre'ye ilk yerleşen Türk vatandaşları Hatice Öztürk, Erol Şeker ve Sami Özkan ile kentteki Türk toplumu temsilcileriyle bir araya geldi.

Göktaş, Türk diasporasıyla buluşmasında yaptığı konuşmada, "Avrupalı Türklerden" biri olarak Cenevre'deki Türk toplumuyla bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti ifade etti. Her göçün bir hikaye barındırdığını vurgulayan Bakan, "Önemli olan yaşadığımız yerde kendi kimliğimizi muhafaza ederek bulunduğumuz çevreye uyum içinde hayatımızı sürdürmek. Ben sizleri görünce kendi hikayemi görüyorum. Sizlerle bir arada olmaktan da hem gurur hem mutluluk duyuyorum." dedi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak yurt dışında ataşelikler açtıklarını belirten Göktaş, "Zürih'te de bir aile ataşeliği açmayı planlıyoruz. Sunduğumuz sosyal hizmet modellerini buradaki vatandaşlarımıza da aktaracağız." diye konuştu.

Toplantıda katılımcıların taleplerini dinleyen Bakan Göktaş, İsviçre'deki Türk toplumuna, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin ardından gösterdikleri destekten dolayı teşekkür etti.

Başkonsolos İpek Zeytinoğlu Özkan ise konuşmasında, Başkonsolosluk'ta ilk defa bir "Bakan-Vatandaş Toplantısı" düzenlendiğine vurgu yaparak, Bakan Göktaş'ı ağırlamaktan duydukları gururu dile getirdi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Yurt Dışında Açılan Ataşeliklere Bir Yenisini Zürih'te Eklemeyi Planlıyor

11 Ara 2023 - 09:34 - Gündem

Mahreç  Uğur Kahyaoğlu