“Finansal Okur Yazarlık Şart”

Ordulu CHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Volkan Demir, Fatih Terim ve birçok futbolcu ile ünlünün karıştığı dolandırma iddialarına değinerek, “Herkes için finansal okuryazarlık şarttır! Eğitim sistemine eklenmelidir” dedi.

Uğur Kahyaoğlu
Uğur Kahyaoğlu Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Bankacı Seçil Erzan’ın Fatih Terim, Arda Turan, Emre Belözoğlu, Muslera gibi futbol camiasının ünlü isimlerini yüksek getirili özel fon vaadiyle dolandırmasına ilişkin iddiaların yankıları sürmeye devam ederken, konu ile ilgili bir genelleme yapan Prof. Dr. Volkan Demir, bu konuda tüm bankaların önlemlerini alması gerektiğini söyledi.

“Finansal Okur Yazarlık Şart”

“Yeniden Gözden Geçirilmeli”

Herkesin finansal okuryazarlık bilmesinin artık şart olduğunun altını çizen Demir, şunları söyledi; “Futbolcuların ile ünlü isimlerin karıştığı ve daha çok gündemi meşgul edeceği belli olan son ponzi vakası göstermektedir ki; finansal kurumlar ve düzenleyici kurumlar yetenek yönetimi, iç kontrol, uyum ve etik politikalarına daha fazla yatırım yapmalıdır. Düzenleyici kurumlar özellikle kaldıraçlı ve türev ürünlerin belge düzenini yeniden gözden geçirmelidir. Dijital bankacılık sadece cep telefonundan hesaplarına erişmek değildir. Dijital ürünlerin yolsuzluk önlemede güvenlik aracı olarak da kullanılması zorunludur. Diğer bankalar bu konu ile ilgili önlemler aldılar mı? Ya da önlemlerini genişlettiler mi? Düzenleyici kurum (öncelikle BDDK) sektörde başka vakalar olmaması için önlem alıyor mu? Etik ve ihbar hatları kuruldu mu? Herkes için finansal okuryazarlık şarttır! Eğitim sistemine eklenmelidir. Paraya dokunan ya da dokunacak olan her kişi temel finansal okuryazarlığa sahip olmalıdır. Olay sosyal boyutundan bakıldığında ise; geçinmeye, okumaya, okutmaya çalışan insanları rencide etmektedir.”

Öte yandan Bankacı Seçil Erzan tarafından dolandırıldığı iddia edilen isimler arasında Fatih Terim, Arda Turan, Emre Belözoğlu, Muslera’nın yanı sıra Ordulu futbolcu Emre Çolak da yer alıyor.

Ordu Hayat/Tevfik Kul

30 Kas 2023 - 10:30 Ordu/ Ordu- Ekonomi

Mahreç  Uğur Kahyaoğlu