Fındık Üreticileri Merakla Bekliyor: Fiyatlar Ne Zaman Yükselecek?

Fındık üreticilerinin yakından takip ettiği fındık fiyatları serbest piyasada durgunlaştı. Özellikle Ordu ve Giresun’da fındık üreticileri fiyatların ne zaman çıkacağını ve ne kadar çıkacağını merak ederken Aysan Fındık Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Aydın, fiyatların ne zaman yükselişe geçeceğini açıkladı.

Soner Özdemir
Soner Özdemir Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Fındık fiyatlarını Ordu Hayat’a değerlendiren Aysan Fındık Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Aydın, fındık fiyatlarının ne zaman yükselişe geçeceğini açıklayarak Ferrero’nun fındık politikasını eleştirdi.

Fındık fiyatlarının serbest piyasada durgunlaşmasının nedenlerinden bahseden Ömer Aydın, sanayici ve fındık manavlarının krediye ulaşmasının güçleşmesinden kaynaklandığını söyledi. Ömer Aydın, “Fındık fiyatları 93-95 lira arasında seyretmektedir. Eylül ayında 110-120 liraya kadar çıkan fındık fiyatları tekrar geri oturmuştur. Bunun temel sebeplerinde bir tanesi faizlerin çok yüksek olması. Hem sanayici bu anlamda krediye ulaşmakta güçlük çekmektedir hem de ulaşılan paranın faizi de çok yüksek boyutlardadır. Önümüzdeki günlerde paraya yani krediye ulaşım biraz daha kolaylaşır ve faizlerde biraz daha rahatlama olursa fındık fiyatları tekrar artışa geçer” dedi.

Fındık Üreticileri Merakla Bekliyor: Fiyatlar Ne Zaman Yükselecek?

“Aralık Ayında Hareketlilik Beklenmiyor”

Aralık ayında fındık fiyatlarında hareketlilik beklemediklerini de vurgulayan Ömer Aydın, “Yurt dışında bu aylarda Noel kutlanması ve tatil olmasından dolayı Aralık ayında pek hareketlilik beklemiyoruz.  Avrupa’da 25 günlük uzun bir tatile girdiklerinden dolayı fındık piyasasında sakinlik bekliyoruz. Ocak ayının sonlarına doğru hareketlilik yaşanacağını ve fiyatların yükseleceğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

“Ferrero’nun İlk Hezimeti Değil”

Ferrrero’nun fındık politikasını da eleştiren Ömer Aydın, Ferrero’nun Avustralya'daki fındık bahçesi hezimetinin ilk hezimeti olmadığını söyleyerek, “Yani Gürcistan'da ve Azerbaycan’da da böyle bir hezimet yaşadı. Esas yatırım yapması gereken ülkeyi bırakarak alternatif araması kitaplara konu olacak bir hezimet aslında. Şili’de ise durum nedir, zaman gösterecek ama orada da bir hezimet yaşayacaktır” hatırlatmasında bulundu.

“Üretim İki Katına Çıkabilir”

Türkiye’ye yatırım yapılması gerektiğinin altını çizen Ömer Aydın, modern tekniklerle üretimin Türkiye’de iki katına çıkabileceğini söyledi. Geleneksel üretimden modern üretime geçilmesi gerektiğini açıklayan Ömer Aydın, “Rasyonel insanların elinde kurak bir araziye yatırım yapacağına mevcut üretim alanlarının genişletilip mevcut üretim alanlarının kalitesinin düzeltilmesi inanılmaz bir boyut kazandırır. Türkiye şu anda geleneksel üretim yöntemiyle 758 Milyon kilo üretim yapabilen bir ülke. Bunu modern tarımla değişirtirirseniz, yani modern tarım üretimine yönlendirseniz elde edeceğiniz ürün miktarı 1,5 Milyon tona ulaşacak bir potansiyele sahip. Ama bunu dikkate almayıp yeni dünyalar keşfetmeye çalışmaktadır” diyerek açıkladı.

Özel Haber: Soner Özdemir

29 Kas 2023 - 10:35 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Soner Özdemir