“Yağmacılar Yardım Malzemelerine Üşüştüler!”

Yozgat’ın Boğazlıyan Belediyesinde yaşanan ve 10 gün önce ortaya çıkan skandalı basın mensuplarıyla paylaşan CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun, “Yağmacılar yardım malzemelerinin üzerine üşüştüler!” dedi.

Soner Özdemir
Soner Özdemir Tüm Haberleri

CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun, yaşanan olayın perde arkasını Başsavcılığa verilen ifadeleri TBMM’de basın mensupları ile paylaştı.

‘Bilindiği üzere Boğazlıyan Belediye Başkanı AKP’li Gökhan Coşar. 6 Şubat depremleri sonrasında depremzedeler için belediye bünyesinde toplanan ayni yardımlar Boğazlıyan’daki marketlere satılmış. Olayın tanıklarının savcılık ifadeleri ise kan dondurucu’ diyen Torun, yapılanları sert bir dille eleştirdi.

“Yağmacılar Anlaşmazlığa Düştüler”

Olayı kan dondurucu olduğunu söyleyen Torun, “Toplanan gıda ürünlerini belediye Ağustos ayında ücretsiz olarak esnafa dağıtıyor ve şöyle bir teklif yapıyor: ‘Biz şimdi bu mallar için bir ücret almayalım, seçim zamanı ihtiyaç sahiplerine vereceğimiz fişler karşılığı insanlara bedelsiz mal verin!’ Depremzedeler için toplanan yardım malzemelerinin üzerine üşüşen yağmacılar anlaşmazlığa düştükleri konularda doğrudan Belediye Başkanı Gökhan Coşar’ı arayarak izin istemişler. Bir diğer deyişle olup bitenlerden Belediye Başkanının haberinin olmamasının ihtimali yok” dedi.

“Esnafın Savcılık İfadesi Teyit Ediyor”

Olayın detaylarını anlatan Torun, “Yardım mallarını bedava alarak seçim zamanı Belediyeye yardım etme sözü veren esnafın savcılık ifadesi de olup bitenleri teyit ediyor. Deprem yardımlarını esnafa pazarlayan belediye çalışanı ile market sahibi arasında geçen konuşmayı Boğazlıyan Cumhuriyet Başsavcılığına verilen ifadeden aktarıyorum ‘Bir belediye çalışanı gelerek deprem zamanında depremzedelere gönderilmek üzere çok fazla yardım topladıklarını, halen depolarında gıda malzemelerinin bulunduğunu, deprem bölgesine 21 tır gıda malzemesi gönderdiklerini, bölgedeki kurumların kendilerine artık malzeme göndermeyin dediğini ve malzemelerin ellerinde kaldığını’ söylüyor devamında ‘biz malzemelerimizi sana verelim. Vermiş olduğumuz ürünler karşılığında bir fiyat belirleyelim. Sonra zamanı geldiğinde Boğazlıyan’da yaşayan ihtiyaç sahiplerine belirlediğimiz fiyat kadar malı senden alıp ihtiyaç sahiplerine dağıtalım. Belediyenin deprem yardımları üzerinden yürüttüğü ticareti tüm çıplaklığıyla anlatan esnaf sadece Belediye Başkanıyla telefonda görüşmemiş aynı zamanda whatsapp uygulaması üzerinden mesaj atarak ‘Başkanım malları yığdık, 26 bin lira bedel belirledik. Bu bedeli uygun görüyorsanız satışa başlayalım’ diye izin istiyor. Mesaja Başkan Bey cevap vermiyor esnaf da cevap gelmiyorsa bir sakınca yoktur diyerek satışa başlıyor. İlk etapta 26 bin lira olan fiyat az önce anlattığım ikinci ve üçüncü partiler ile 40 bin liraya çıkıyor. Anlattığımız olay deprem bölgesinde yurttaşlardan helallik isteyen Erdoğan anlayışıdır, boş arsaya beton dökerek şov yapan Erdoğan kibridir, yıkılan kentlerin inşası için açılan ihaleleri yandaşlarına dağıtan Erdoğan doymazlığıdır!” dedi.

28 Kas 2023 - 17:30 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Soner Özdemir