Testi Kırılmadan Önlem Şart!

Ordu’nun en güzel mahallerinden birinin muhtarı olmaktan guru duyduğunu belirten Aziziye Mahallesi muhtarı Selami Akarsu, yaşanması muhtemel seller için, tüm yetkililere duyarlı olmaları konusunda çağrıda bulundu.

Nergis KOBAK
Nergis KOBAK Tüm Haberleri
Testi Kırılmadan Önlem Şart!
Testi Kırılmadan Önlem Şart!
Haber albümü için resme tıklayın

Seller, heyelanlar ve fırtınalar Karadeniz’in kaderi. Fakat tedbiri de elden bırakmamak gerekiyor. Temmuz ayında yaşanan sel felaketine değinen muhtar Akarsu, dere yataklarıyla ilgili ıslah çalışmalarını da yaptığını belirterek şunları söyledi:

Testi Kırılmadan Önlem Şart!

Bir An Önce Islah Edilmeli”

“Burada Saray, Aziziye, Zaferi Milli, Taşbaşı, Kirazlimanı gibi Ordu’nun eski olan mahallelerin sınırları, Boztepe'den aşağı gelen derelerle belirlenmiş. Bu Boztepe'den aşağı gelen sular da mahallelerde sel oluşturup ciddi hasar verdi.4 ay önce de yaşadığımız sel, bu dere yataklarının ıslahının önemini bir kez daha ortaya koydu. O yüzden bunların bir önce ıslah edilmesi gerekir. Bunu tüm yetkililere biz buradan yine seslenelim. Bir kısmı yapılıyor ama bu da yeterli olmayacak.

Testi Kırılmadan Önlem Şart!

“Bakanlık El Atmalı”

Bunu tamamen Orman Bakanlığı tarafından el atarak halledilmesi gerekir. Çünkü dere yatakları bakanlığa bağlı. Ama belediyeler tabii yine de bir kısım mağduriyetleri giderme yoluna gidebiliyor. O yüzden bakanlığın bir önce de bu dere yataklarını ıslah etmesi gerekiyor. Selin ne zaman olacağını kimse bilemez. Islah edilmediği müddetçe de biz bu selleri daha çok yaşarız.

“Selde Araç Girememişti”

Temmuz’da yaşanan selde, mahallede edilemeyen yerler olduğunu belirten Akarsu, “Selde aracın giremediği, müdahale edilemeyen yerler oldu. Burada muhtarlık olarak bazı hamlelerimiz oldu. Vatandaşın arazisine terkinini sağlatarak bir çalışma yürütüyoruz.

Testi Kırılmadan Önlem Şart!

Şu anda yıkımlara başladık inşallah sel olmaz ama olduğu anda da araçlarla girip de müdahale edeceğimiz bir durum oluşuyor. Bir hafta içinde de bu alanı açacağız. Araçlarla gidip orada sel olduğunda daha rahat bir müdahale yapılacak. Bunun gibi birkaç noktamız daha var inşallah onlara da yetkililerle beraber hızlı bir şekilde yaparız.” dedi.

“Yetkililere Çağrı”

Dere yataklarında konusunda tüm yetkilileri Ordu adına duyarlı olup bu konuya dikkat çekmeye davet eden Akarsu, “Herkes bu dere yatakları için ellerini taşın altına koysun istiyorum.” diyerek sözlerini sonlandırdı.
Özel Haber/Nergis Kobak

28 Kas 2023 - 17:08 Ordu- Gündem

Mahreç  Nergis Kobak