Küçük Esnafa Zincir Market Sarmalı!

İstanbul’da zincir marketlerin Pazar günleri kapalı olması yönünde atılan adımlar üzerine ‘Ordu’da da zincir marketlere Pazar yasağı gelecek mi?’ sorusunu gündeme getirdi. Ordu’da mahalle aralarına kadar giren zincir marketler, küçük esnafın da iş yapmasını engelledi. Ordu’da zincir marketler için atılacak adımlar neler? Detaylar haberimizde…

Soner Özdemir
Soner Özdemir Tüm Haberleri

Ordu’da küçük esnafın ve bakkalların zincir marketler tarafından sarmal altına alındığını söyleyen Ordu Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Mustafa Nasuhbeyoğlu, zincir marketlerin küçük esnafın nasıl etkilediğini ve atılması gereken adımları açıkladı.

Zincir marketlerin Pazar günleri kapalı olmasının inandırıcı gelmediğini açıklayan Mustafa Nasuhbeyoğlu, “Bana pek inandırıcı gelmedi. Çünkü esnafla ilgili olan çoğu yasalar, çoğu yasalar hala mecliste bekliyor. Türkiye genelinde bütün oda başkanları bunların uğraşısı içerisindeler. Eğer böyle bir şeyler olsaydı mutlaka federasyon ya da konfederasyon tarafından bize bilgilendirme yapılırdı” ifadelerini kullandı.

“Çıkarılması Gereken Yasalar Bekliyor”

Esnafı koruma yasasının uygulanmadığına dikkat çeken Mustafa Nasuhbeyoğlu, “Küçük esnafı koruyacak kanunların uygulanmama sebebine gelince de bir kere çıkarılması gereken yasaların hepsi bekliyor. Mali müşavirlik yasası 1955’ten beri bekliyor. Küçük esnafı koruma yasası bugüne kadar Türkiye'de hiç uygulamayan yasalardan bir tanesi. Daha bunun gibi esnafın lehine olan yasalar uygulanmıyor” diyerek açıkladı.

“Hayatlarının En Zor İmtihanı”

Üyelerin hayatlarının en zor imtihanını verdiğini belirten Mustafa Nasuhbeyoğlu, “Eğer küçük esnafı bu kadar düşünecek olsalar bu marketleri sokak aralarına kadar sokarak bu insanların üzerlerine salmanın hiçbir anlamı yoktu. Bütün bakkallar, yani bütün üyelerimiz tamamen sarmal altına alındı. Artık iş yapmayı bırakın günlük hayatlarını bile idam ettirmekte zorlanıyorlar. Büyük marketlerin arasındaki olan üyelerimiz ve bakkal arkadaşlarımız maalesef hayatların en zor imtihanlarından bir tanesini veriyorlar” dedi.

“Büyük Adaletsizlik”

Küçük esnafın haklarının korunmasını isteyen Mustafa Nasuhbeyoğlu, “Büyük bir adaletsizlik var. Biz kimsenin ekmeğini kesmek için bir iş yeri açmadık. Biz ihtiyaç ya da gereksinim üzerine kendimize iş edinmek ya da evimize ekmek götürmek adına bakkal olduk. Fakat geldiler, o ekmeğimizi de elimizden aldılar. Bütün bakkalların içerisinde, üçer beşer, onar nüfusa bakan insanlar var. Bu yüzden de küçük esnaf korunmalı” açıklamalarında bulundu.

Özel Haber: Soner Özdemir

28 Kas 2023 - 17:20 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Soner Özdemir