“Kamuda Tasarrufa Huzur Hakkından Başlanmalı”

Kamu kurumlarında yapılacağını söylenen tasarrufa ilişkin konuşan TÜRMOB Disiplin Kurulu Sekreteri Bahadır Baş, “Kamuda tasarruf diyorsak, kim olursa onun huzur hakkı konusunda bir düzenleme getirilmeli.” dedi.

Nergis KOBAK
Nergis KOBAK Tüm Haberleri

Geçtiğimiz aylarda Maliye Bakanı Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından kamu kurumlarına gönderilen genelgede, 30 Haziran 2021 tarihli Cumhurbaşkanlığı Tasarruf Genelgesi de hatırlatılarak, ‘Deprem kaynaklı maliyetler haricinde tüm harcamaların yeniden gözden geçirilmesi’ istenmiş, tasarruf takibinin ise tavizsiz sağlanacağı bildirmişti.

Sözde Tasarruf

Bunun söylemden öteye geçemediğini belirten TÜRMOB Disiplin Kurulu Sekreteri Bahadır Baş, “Ben bir eylemini göremedim, sadece sözde kaldı. Kamuda tasarruf diyorsak, kim olursa onun huzur hakkı konusunda bir düzenleme getirilmeli. Herkesin sadece bir huzur hakkı alması sağlanmalı. Bir kişinin birden fazla yerde yöneticilik yapıyorsa, en fazla en yüksek maaşı neyse onu tercih etmeli. Sadece oradan huzur hakkı almalı. Diğer yerlerdeki çalışmaların karşılığının da ücretsiz olması gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

“Tek Yerden Huzur Hakkı Alınmalı”

Bunun en büyük tasarruf olacağını belirten Baş, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bu aslında en büyük tasarruf ve toplumda da bu konuyla ilgili oluşan hassasiyete de bir adım ve çözüm olmuş olur. Ben kamunun atacağı en önemli tasarrufu, araç tasarrufu, personel tasarrufu, bazı lüks harcamalardan yapılan tasarrufları bir yana koyuyorum. Asıl tasarrufun seçilen yöneticilere verilecek huzur hakları konusunda yöneticili sadece bir kurumdan huzur alınacak şekilde bir yasal düzenleme yapılması, hem toplumda bir güven oluşturması anlamında hem de kaynakların gereksiz harcanmaması adına önemli bir adım olacağını düşünüyorum.

Bazı bürokratlara, bazı kişilere ülkesine hizmet etmek için birden çok yerde görev verilebilir. Buna itirazım yok ama bunlardan sadece birini tercih etmeli ve sadece tek bir yerden huzur hakkı almalı. Kamuda tasarruf deniliyorsa bence buradan başlamak gerekiyor.”

Özel Haber/Nergis Kobak

27 Kas 2023 - 15:49 Ordu- Gündem

Mahreç  Nergis Kobak