Son Dakika: Asgari Ücret İçin Kritik Tarih Belli Oldu!

Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantı tarihine ilişkin son dakika haberi geldi. Yeni asgari ücret rakamının belirlenmesi için ilk adım 1 Aralık'ta atılacak.

Nergis KOBAK
Nergis KOBAK Tüm Haberleri

Yılmaz açıklamalarında şunları söyledi: "Bu yıl asgari ücrete yüzde 114 zam yapıldı. Asgari ücret artışı, enflasyonun çok üzerinde oldu. Üstüne bir de asgari ücrete kadar olan ücretlere vergi muafiyeti getirildi. Bunun bütçeye maliyeti 500 milyar lira oldu.

Asgari ücret belirlenirken müzakereler, üçlü mekanizmayla yürütülüyor. Sadece kamunun perspektifi, zammı belirlemekte yetmez. İşçi, işveren tarafları da var. Sosyal diyalog mekanizması yürütülmeden perspektif belirtmek doğru olmaz. İşverenler de işletmelerin devamlılığı, kayıtdışılığın önlenmesi gibi yaklaşımlarla masada olacaktır. Tarafların söyleyeceklerini görelim."

“Emeklilere Elimizden Geleni Yapacağız”

Emekli maaşlarına yönelik ocak zammına da değinen Yılmaz, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Emekli maaşlarında reel olarak ciddi artışlar oldu. Ancak son dönemdeki enflasyon, emekli maaşında da tartışma yarattı. Yılsonunda memur zammının ne olacağı toplu sözleşmeyle belli. Memurun zammı, memur emeklisine de yansıyacak. İşçi emeklileri biraz daha az alıyor normalde. Orayı dengelemek gerekiyor gibi bir durum var. 7 bin 500 lira altındaki maaşlar için bütçe imkanlarını zorlayarak elimizden geleni yapacağız. Ama bunu yaparken depremi unutmamak lazım, enflasyonla mücadeleyi unutmamak lazım."

“Enflasyonla Mücadele, Toplumsal Fedakarlık Gerektiriyor”

Ücret zamlarına ilişkin değerlendirme bulunan Yılmaz, "Enflasyonla mücadele, toplumsal fedakarlık da gerektiriyor. Sosyal medya veya başka mecralarda gerçeklerden kopuk algı oluşturulması, kalıcı refah artışı getirmiyor. Denge çok önemli. Belli bir kesime zam yapıp diğerlerine yapılmazsa denge bozuluyor. Adaleti sağlamalı, kaynaklarımızı denge gözeterek kullanmalıyız." dedi.

27 Kas 2023 - 15:22 - Ekonomi

Mahreç  Nergis Kobak