Bu Karar Milyonlarca Emekliyi Üzebilir

Milyonlarca emekliyi yakından ilgilendiren önemli bir adım attığı öne sürülen Sosyal Sigortalar Kurumu'nun (SGK), özellikle malûl aylığı alanlarla ilgili kararına dikkat çekiliyor.

Soner Özdemir
Soner Özdemir Tüm Haberleri
Bu Karar Milyonlarca Emekliyi Üzebilir
Bu Karar Milyonlarca Emekliyi Üzebilir
Haber albümü için resme tıklayın

Sosyal Sigortalar Kurumu (SGK) tarafından çalışan emeklilere ilişkin olarak inceleme için harekete geçtiği ve bunun milyonlarca emekliyi ilgilendirdiği öğrenildi. Buna göre SGK'nın çalışma durumlarını incelediği emeklilere yapılan geçmişe dönük ödemelerİ geri talep edebileceği belirtiliyor.

Geçmişe Dönük İnceleme

Emekli olduktan sonra SSK (4/1-a) veya BAĞ-KUR (4/1-b) kapsamında çalışma hayatına devam eden emeklilerin incelenmesi sonucunda SGK tarafından kişilere ödenen aylıkların kesilerek geçmişe dönük ödemeleri geri isteyeceği iddia edildi. SGK'nın ağırlıklı olarak iş kazası, meslek hastalıkları ya da ağır hastalıklar neticesinde iş gücü kapasitesini %60 oranında kaybetmiş kişilere ödenen malûl aylıkları konusunda da hassasiyet göstereceği belirtiliyor. Çünkü malûl aylığı alan kişilerin herhangi bir işte çalışmamaları gerekiyor. Çalıştıkları belirlenen emeklilerin aylıklarının kesildiği ve ödenen emekli aylıklarının geçmişe yönelik olarak SGK tarafından istendiği öne sürülüyor. Bu durumdaki kişilerin geri ödenecek aylıkların yanı sıra faizi ile beraber ağır mali yükle karşılaşabilecekleri kaydediliyor.

Bu Karar Milyonlarca Emekliyi Üzebilir

2021 Yılındaki Karar Hatırlatılıyor

Öte yandan, 2021 yılında Yargıtay tarafından verilen karar hatırlatılırken, ilgili davada; malûl aylığı kesilen bir vatandaşın geçmişe dönük aylıkların geri ödenmesi durumunu yaşadığı belirtiliyor. Dava süreci sonunda SGK'nın ilgili yönetmelikte değişiklik yaptığı ve yalnızca çalışılan süreye ilişkin aylıkların iade edilmesine karar verdiği biliniyor. Dolayısıyla, SGK'nın bu adımı ile emeklilik sonrası çalışma hayatını sürdüren kişilerin ayrıntılı olarak incelendiği ve ödenmiş emekli aylıklarının geri alınmasının söz konusu olduğu öne sürülüyor.

Bu Karar Milyonlarca Emekliyi Üzebilir

Erken Emekli Olanları Kapsamıyor

Ancak, SGK'nın bu kararının şu an için sadece malûl aylığını alanlar için geçerli olduğu ve engelli vergi indirimi ile erken emekli olanları kapsamadığı belirtiliyor. Ayrıca, 2008 yılı sonrasında ilk defa sigortalı çalışmaya başlayanların ise herhangi bir işte çalışamadıkları da vurgulanıyor.

25 Kas 2023 - 20:27 - Gündem

Mahreç  Soner Özdemir