"Statü Değişikliği İstiyoruz"

Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası (TEÇ-SEN), Ordu Şubesi Başkanı Nihat Koç, Yardımcı Hizmetler Sınıfı'nın kaldırılması için iş bırakma eylemi yapılacağını belirtti.

Sibel Yılmaz
Sibel Yılmaz Tüm Haberleri

Kamu kurum ve kuruluşlarında Yardımcı Hizmetler Sınıfı'nda (YHS) görev alan personeller kamunun üvey evlatları olduklarını söyleyen TEÇ-SEN Ordu Şubesi üyeleri, bir defaya mahsus statü değişikliği yapılmasını istiyor. 

Nihat Koç, “Bugün Türkiye genelinde grevdeyiz. Kamu çalışanlarının acil çözüm bekleyen sorunlarından olan yardımcı hizmetler sınıfının kaldırılması ve bu kadroda görev yapan kamu çalışanlarının eğitim durumlarına uygun kadrolara atanması için 1 günlük iş bırakma ve kitlesel basın açıklaması yapıyoruz.” dedi.

"Sözünüzü Tutun"

Koç, sözlerini şöyle sürdürdü; “Öncelikle, 1965 yılında yapılan bir yasa ile devlet memurluğu kapsamına alınan yardımcı hizmetler sınıfı, aradan geçen 58 yıl boyunca kendisine ihtiyaç duyulan her alanda, depremde, salgında, yangında, selde ve her türlü doğal afetlerde görevini layıkıyla yerine getirmiştir. Verilen her görevi, personel eksikliğine rağmen, görev tanımı olmamasına rağmen, her türlü zorbalığa ve mobinge maruz kalmasına rağmen yapmıştır. 1965 yılında yapılan yasa ile devlet memurluğu kapsamına alınan yardımcı hizmetler sınıfı maalesef Türkiye’nin 2.yüzyılına ve ihtiyaçlarına cevap verememektedir. Kamuda görev yapan 111 bin yardımcı hizmetler sınıfının acısı, feryadı, istek ve talepleri uzun zamandır siyasetinde gündemindedir.  Siyasi partilerin vaatleri ve sözleri kamuoyunun bilgisindedir. Ancak hala YHS sorunu ötelenmekte, çözüm için umut bağlanan siyasi partiler sözlerini tutmakta gecikmektedir. Seçim öncesi verilen sözlerin tutulması, siyaset kurumuna olan güveni artıracağı gibi tersi bir durum ise güven kaybına neden olacağı açıktır. İşte meclis, işte kürsü, davul sizde tokmak sizde. Türkiye büyük millet meclisine yardımcı hizmetler sınıfının kaldırılması ile ilgili kanun teklifini getirin ve 111 bin yardımcı hizmetler sınıfına verdiğiniz sözünüzü tutun.”

Ordu Hayat/Tevfik Kul 

23 Kas 2023 - 20:30 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Tevfik Kul