Uzatacakları İskele Çürük Çıktı!

Ordu Büyükşehir Belediyesi'nin kruvaziyer turizmini canlandırmak amacıyla planladığı iskele projesi, çevre ve denizcilik uzmanları tarafından çürük bulundu. Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, projenin resmi belgeler üzerinden eksik olduğunu vurgulayarak mahkeme kararının lehlerine sonuçlandığını belirtti.

Uğur Kahyaoğlu
Uğur Kahyaoğlu Tüm Haberleri
Uzatacakları İskele Çürük Çıktı!
Uzatacakları İskele Çürük Çıktı!
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından kruvaziyer turizmini canlandırmak amacıyla yapılmak istenen iskele projesi, çevre ve denizcilik uzmanları tarafından çürük bulundu.

Ordu Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen tanıtım toplantısında, projenin tartışmalara neden olan yönleri ele alındı.

Uzatacakları İskele Çürük Çıktı!

“İskele Yıkılmadan Uzatma Yapılmaz”

Toplantıya katılan Taşbaşı Mahalle Muhtarı Arif Gürsoy, Denizcilik Liman Müdürlüğü'nde şef olarak çalışmış bir isim olarak, 1957 yılında inşa edilen iskelenin uç kısmındaki bacakların ömrünü tamamladığını ve çürük olduğunu ifade etti. Gürsoy, "İskele yıkılmadan uzatma yapılmaz. İyi bir inceleme yapılmalı, halkın parasını boşa harcamamalıyız." dedi.

Uzatacakları İskele Çürük Çıktı!

“Kamulaştırılacak Alanlar Belirtilmemiş”

Ordu Çevre Derneği Avukatı ve yönetim kurulu üyesi Haluk Türkmen, mevcut iskelenin ayaklarının kullanılacak olması gerektiğini, ancak bu ayakların ömrünü tamamladığını belirtti. Türkmen, ayrıca projenin eksikliklerine ve belirsizliklerine dikkat çekerek, "Dip tarama yapılmayacak deniyor, ama Bakanlık raporunda yapılacak deniyor. Kamulaştırılacak alanlar belirtilmemiş." şeklinde konuştu.

Uzatacakları İskele Çürük Çıktı!

“Kimin Parasını Harcıyorsunuz!”

Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, resmi belgelerin karıştırıldığını ve projenin eksik olduğunu vurgulayarak, " Resmi belgeler üzerinden konuşuluyor. Projeler karıştırılıyor. Ömrünü tamamlamış iskele. Ayaklarda bağlantı demirleri kopmuş, artık taşımıyor. Kimin parasını harcıyorsunuz. Etüt yapılmadan proje yapıyorsunuz. Projede cami yapılacak diyorsunuz, yani projeler karıştırılmış. Otopark alanı yok. Trafik tıkanıyor, trafikle ilgili bir bilgi yok. Proje çok eksik. Burada bir mahkeme kararı var. Ordu Çevre Derneği olarak açtığımız dava lehimize sonuçlandı" diye konuştu.

Uzatacakları İskele Çürük Çıktı!

“Olta Balıkçılığı Yapanlar İçin Bir Planlama Yapılmalı”

Kirazlimanı Muhtarı Fikret Güneytepe ise projenin sağlıklı bir şekilde yapılmasını talep ederek, direklerin sağlamlığı hakkında rapor olup olmadığını sordu. Güneytepe, özellikle olta balıkçılığı yapanlar için bir planlama yapılması gerektiğini belirterek, "Bu alan kapatıldığında insanlar mağdur olacak." dedi.

Toplantıda, şirket temsilcilerinin Ordu Çevre Derneği yöneticilerinin sunduğu sorulara cevap veremediği belirtildi. Proje, kamuoyunda güvenilirliği sorgulanan bir sürece girmiş durumda.

Uzatacakları İskele Çürük Çıktı!

23 Kas 2023 - 21:20 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Uğur Kahyaoğlu