İlk Kez Ev Sahibi Olacaklar İçin %1.20 Oranında Faiz Uygulanacak!

Son günlerde gündem olan düşük faizli konut kredisi, kamuoyunda büyük ilgi görmeye devam ediyor. Merkez Bankası ve BDDK'nın ortak çalışması sonucunda ortaya çıkan düşük faizli konut kredisi, hükümet tarafından da desteklenecek. Orta Vadeli Program (OVP) çerçevesinde ilk kez ev alacak vatandaşlara sağlanacak düşük faizli konut kredisi, konut sahibi olmak isteyenler kişiler için umut vaat ediyor.

Buse Şenyürek
Buse Şenyürek Tüm Haberleri

Düşük faizli konut kredisi ile ilgili detaylar ve gelişmeler, ev sahibi olma hayali kuran vatandaşlar tarafından sıkı bir şekilde takip ediliyor. Hükümetin, konut sahibi olabilme konusunda dar ve orta gelirli vatandaşları destekleyecek olduğu bu önemli adımıyla ilgili olarak kişiler, konuya dair gelişmeleri araştırmaya devam ediyor. Kamuoyunda büyük bir beklenti yaratan bu konut kredisinin ayrıntıları, konut sahibi olmayı düşünenler açısından oldukça merak edilmekte.

Konut Kredisinin Detayları Merak Ediliyor

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamaya göre, ilk kez konut sahibi olacakları desteklemek amacıyla bazı çalışmaların yapılacağı belirtilmişti. Bu doğrultuda Merkez Bankası ve BDDK, yüksek vadeli ve düşük faizli konut kredisi uygulamasını hayata geçirmeye karar verdi. Ancak konu ile ilgili detaylar henüz netleşmiş değil.

Diğer yandan, düşük faizli konut kredisi kampanyasının yakın zamanda başlayacağı ve bu kampanya kapsamında vatandaşlara avantajlı konut kredisi imkanı sunulacağı belirtiliyor. İlk kez konut sahibi olacak kişilere verilecek olan %1.20 faiz oranlı konut kredisinin başvuru şartları ve kampanyanın başlama zamanı gibi detaylar yakında takip ediliyor.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın Orta Vadeli Program (OVP) kapsamında duyurmuş olduğu %1.20 faiz oranı ile verilecek olan düşük faizli konut kredisi kampanyasıyla ilgili detayların netleşmesi bekleniyor. İlk kez ev alacak dar ve orta gelirli vatandaşların desteklenmesini hedefleyen bu proje, pek çok kişiye umut olmuş durumda.

Bir yandan konut arzını artırmak ve enflasyondaki olumsuz etkileri gidermek amacıyla hayata geçirilmesi planlanan düşük faizli konut kredisi kampanyası, kira ve konut fiyatlarındaki artışların önüne geçebilmeyi de amaçlıyor. Çalışmalar kapsamında dar ve orta gelirli vatandaşlar, standartlara uygun ve uygun fiyat aralığındaki yeni projelere yönlendirilecek.

Tüm bunlarla birlikte Sosyal Konut Projesi kapsamında 100 bin konutun yakın zamanda tamamlanması da bekleniyor. Bu konutların binlerce kişiye ev sahipliği yapması hedefleniyor. Ancak hem sosyal konutlar hem de konut kredisine dair ayrıntılar henüz net değil. Vatandaşlar ise konutlarla ilgili bu yeni düzenlemelerin bir an önce netleşmesini bekliyor.

21 Kas 2023 - 09:30 - Ekonomi