Bir Sorun Daha Tarihe Karışıyor: Fındık Üreticileri İçin Yeni Dönem!

Müşterek tapulu ve intikal yapılmamış yerleri olan üreticilerin artık desteklemelerden faydalanabileceğini söyleyen TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, üreticilerin desteklemeden nasıl yararlanabileceği hakkında açıklamada bulundu.

Soner Özdemir
Soner Özdemir Tüm Haberleri

Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS)’den faydalanamayan üreticiler için müjdeli haberi veren Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, bütün üreticilerin artık desteklemeden faydalanabileceğini açıkladı.

“Problem Yıllardır Sürüyordu”

Yıllardır devam eden problemin çözüldüğünü aktaran Arslan Soydan, “ÇKS’yi yaptıramayan üreticilerimiz vardı. Müşterek tapusu olan ve intikal yaptıramayan çiftçilerimiz ÇKS kaydı yaptıramıyordu. Yıllardır aynı problem çözüm bekliyordu. Bununla ilgili yasa çıktı. Kısa bir zaman içerisinde resmi yazılar gelecektir” ifadelerini kullandı.

“Duyuruları Yapılacak”

Fındık üreticileri için önemli bir karar olduğuna değinen Arslan Soydan, resmi yazılar gelince hem Tarım İl Müdürlükleri hem de ziraat odaları tarafından duyuruların yapılacağını belirterek, “Bu üreticilerimiz için çok önemli bir karar oldu. Çünkü yıllardır bazı üreticilerimiz müşterek tapudan ve intikal olmamasından dolayı desteklemeden faydalanamıyordu. Artık şimdiden sonra faydalanabilecekler” dedi.

Müracaat Süresi 2 Ocak 2024’te Bitiyor

Üreticileri müracaat süresi hakkında uyaran Arslan Soydan, “Normalde ÇKS kayıtlarına müracaat süresi 2 Ocak 2024’te son buluyor. Bu çiftçilerimiz de bu tarihe kadar çiftçilerimizin yaptırması gerekir. Buradan çiftçilerimize biran önce müracaatlarını yapmaları için tekrardan hatırlatıyoruz” diyerek açıkladı.

“Ürün Bazlı Destek Ordu ve Çevresine Uygun Değil”

Ürün bazlı desteklemenin Ordu ve çevresine uygun olmadığını da belirten Arslan Soydan, şuan ÇKS sistemiyle verilen desteklerin alan bazlı olarak devam ettiğini söyleyerek, “Tabi ki alan bazlı desteklerin arttırılmasını da istiyoruz. Ürün bazlı destekleme bölgemize çok uygun olmadığını ve hatta üreticilerimizin mağdur olacağını düşünüyoruz.  Bu yüzden ürün bazlı destekleme verilecek ise altyapısının bölgemize uygun olarak hazırlanması taraftarıyız” açıklamalarında bulundu.

Özel Haber: Soner Özdemir

21 Kas 2023 - 12:30 Ordu/ Ordu- Gündem

Muhabir  Soner Özdemir