Palamut Yoksa Mezgit Var

Bu sezon denizlerde palamudun olmamasından dolayı denize açılmak zorunda kalan Ordulu balıkçılar, daha çok mezgit avlayarak sezonu geçiriyor.

Nergis KOBAK
Nergis KOBAK Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

En büyük umutları palamut olan balıkçılar, palamuttan umduğunu bulamadı. Bu yıl bol olan hamsiyi ise büyük teknelerin tutmasından dolayı Ordulu balıkçılar yine mezgite kaldı. Mezgitin yanı sıra az da olsa istavrit, çinekop ve barbun da avlanan balıklar arasında yer alıyor 

“Orta Şekerli Sezon

Gülyalı Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Birol Koçak, bu yıl palamut değil hamsinin yılı olduğunu belirterek, “Sezona palamut umuduyla başladık ancak denizde neredeyse hiç palamut yoktu. Bu yıl palamut senesi değilmiş. Hamsi ise bol. Ancak Ordulu balıkçılarımız hamsi avına çıkmıyor. Hamsiyi daha çok gırgırlar avlıyor. Bu yüzden balıkçılarımız mezgit, istavrit, çinekop ve barbun avlıyor. Sezonumuz şu ana kadar orta şekerli gidiyor. Ne iyi ne de köyü diyebiliriz. Tabi ki palamut olsaydı daha güzel bir sezon olabilirdi. Ama yine de balıkçılarımız denize açılarak nasiplerini arıyorlar.” dedi.

Ordulu balıkçıların en çok mezgit avladığını aktaran Koçak, bunun dışında salyangoz avına da çıktığını dile getirdi.

Son olarak mazot fiyatlarından dolayı denize açılmasının biraz maliyetli olduğunu hatırlatan Birol Koçak, yetkililerden balıkçılara daha fazla destek istedi.

Ordu Hayat/Tevfik Kul ( Özel Haber)

21 Kas 2023 - 11:50 - Yaşam

Muhabir  Tevfik Kul