Boyacılar Boya Sandıklarını Satacak Duruma Geldi

Ülkenin ekonomik durumu herkesi olduğu gibi yaz kış demeden, sokaklarda sandıkları ile ayakkabı boyacılığı yaparak geçimini sağlayanları da etkiledi. Ordu’da ayakkabı boyacılığı yapan Necmi Aktepe, “Maliyetler arttığı için vatandaşlar ayakkabılarını evde boyamayı tercih ediyor.” dedi.

Nergis KOBAK
Nergis KOBAK Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

İşlerin neredeyse durma noktasına geldiğini ve insanların artık ayakkabılarına eskisi gibi önem vermediğini belirten ayakkabı boyacıları arasında darboğazdan çıkışı ellerindeki boya sandıkları satmakta bulanlar da var.

“Kendi Ayakkabısını Kendi Boyuyor”

Altınordu ilçesinde ayakkabı boyama ve temizliği yapan Necmi Aktepe, “Ayakkabı boyatma işlerine şu anda ilgi gittikçe azalıyor. Sebebine gelirsek yoğun malzeme maliyeti. 10, 20 liraya aldığımız boyalar oldu 35 lira, cilalar 60 lira oldu. Ekonomik kriz var. Zaten vatandaşın alım gücü düşük. İnsanlar önce tabi ki yiyecek ihtiyaçlarını gideriyorlar. Artık herkes boya alıp kendi ayakkabısını kendi boyamak istiyor.” diye konuştu.

Karın Tokluğuna…

İşlerin geçmiş yıllarda daha iyi olduğunu hatırlatan Aktepe, sözlerini şöyle tamamladı; “Çocukluk zamanlarında daha iyiydi. Geçmiş yıllarda o zamanlar okuyordu insanlar, öğleden sonra harçlıklarını çıkartıyorlardı. İyi veya kötü geçimlerini sağlıyorlardı. Geçmişte biz öğrenci olarak paramızı çıkarırken, bu işi profesyonel olarak yapan abilerimiz ev, arsa sahibi oldu, çocuklarını evlendirdi. Şu anda ise ancak karın doyurabilecek seviyede. Ayakkabı boyama fiyatı 20 liradan 50 liraya kadar gidiyor ama bakımı, temizliği var bunların. O zaman fiyat daha yükseliyor. 4 ayakkabı boyaman lazım ki çorba paran çıksın. Ayakkabı boyanınca o şekliyle en kötü şartlarda, kullanmaya bağlı 15 gün 1 ay en az sürer. Ortalama 15 gün temiz bir şekilde giyilebilir.”

Ordu Hayat/Yusuf Can Erişen ( Özel Haber)

21 Kas 2023 - 11:10 Ordu- Yaşam

Muhabir  Nergis Kobak