Kokarca Önergesi!

CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun, “Fındık kokarcasına karşı mücadelede etkisiz kalan Tarım ve Orman Bakanlığı fındık üreticilerimizin sesini duymuyor” dedi.

Uğur Kahyaoğlu
Uğur Kahyaoğlu Tüm Haberleri

6 Eylül 2023 tarihinde Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinde Gürcistan’dan ülkemize gelen ve Ordu’daki fındık bahçelerimizde önemli hasara yol açan fındık kokarcasına karşı yürütülen mücadeleye ilişkin sorular yöneltmişti.

“Hayal Kırıklığı”

Önergenin verilişinin üzerinden 1 ayı aşkın süre geçtikten sonra Bakanlığın verdiği cevabın içinin boş olduğunu ifade eden Torun sözlerine şöyle devam etti: “Fındık kokarcasının takip edildiğini, yoğunluğunun belirlendiğini ve mücadele edildiğini ifade eden Bakan, 2023 yılı haziran ayından itibaren bölgede aktif uygulama yapıldığını belirtmiştir. Soru önergesi cevabında bahsi geçen mücadelenin başlangıcının üzerinden 5 ay geçmiş olmasına karşın Ordu’da fındık kokarcası istilası devam etmektedir. Görüştüğümüz ziraat uzmanları kokarca böceği ile mücadele için kış aylarının en uygun zamanlar olduğunu vurgulamaktadırlar. Kış aylarında soğuktan korunmak için kapalı alanlarda ve toplu halde bulunan böceklerin ilaçlanması yaza kadar böcek popülasyonunu baş edilebilir seviyelere indirebilecektir. Sonrasında yazın bahçelerde yapılacak ilaçlama ile sorunun tamamen çözülebileceğini ümit ediyoruz. Ancak ekonomik yetersizlikler ve Bakanlığın konuya yeterli hassasiyeti göstermemesi fındık üreticilerimizi hayal kırıklığına uğratmıştır.”

Ordu’da fındık üreticileri ile görüştüklerini belirten Torun üreticilerin fındık kokarcasına karşı mücadelede yalnız bırakıldıklarının ve bireysel çabalarının yetersiz kaldığının altını çizerek fındık üreticilerinin taleplerini anlattı.

20 Kas 2023 - 20:00 Ordu/ Ordu- Gündem

Muhabir  Uğur Kahyaoğlu