Altınordu Ziraat Odası Başkanı: Tekelci Firmanın Oyunlarına Dikkat!

Serbest piyasada fındık fiyatlarındaki durgunluğa işaret eden Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, gelecek ay fındık fiyatlarında yükseliş beklediklerini açıkladı. Başkan Akça, ayrıca tekelci firmanın oyunlarına işaret etti.

Soner Özdemir
Soner Özdemir Tüm Haberleri

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, Ordu Hayat’a fındık fiyatlarındaki durgunluğun sebebini ve fındık piyasasını değerlendirdi.

Tekelci firmanın fındık fiyatlarını baskıladığına dikkat çeken Başkan Akça, “Tekelci firmanın şu anda özellikle tüccar, manav ve sanayici üzerinde yapmış olduğu bir manipülasyon var. Fiyatlardaki durgunluğun en önemli sebebi bu. Ama şuanda tekelci firma kendinin ihtiyacı olan ürünü de stoklarından kullanıyor. Yine biz de yakından takip ediyoruz ve stoklar bitmek üzere” dedi.

“Gelecek Ay Yükselişe Geçebilir”

Fındık fiyatlarının önümüzdeki ay tekrardan yükselişe geçeceğini öngören Başkan Akça, “Tekelci firmanın da yapacağı manipülasyon kalmadı. Ama bu stoklar da şu anda bir yani bize takip ediyoruz tabii yakından. Bu ay sonunda itibaren yavaş yavaş fiyatların tekrar yukarılara doğru bir seyredeceğini düşünüyorum” diyerek açıkladı.

“Karşımızda Dünyaca Ünlü Bir Firma Var”

Başkan Akça, tekelci firmanın oyunlarından da bahsederek, şu ifadeleri kullandı:

“Karşımızda ekonomik yönden güçlü ve dünyaca ünlü bir firma var. O yüzden sanayicilerin baş edebileceği bir durum yok. Ancak devletin firmaya yaptırımı olabilir. Dolayısıyla şu anda tekelci firma, ekonomik gücünü kullanarak bir hamle yaptı. Bu ülkede fiyat açıklayacak olan Türkiye Cumhuriyeti devleti olmasına rağmen kendisi 80 liradan bir fiyat açıklamıştı. Sonrasında ise fiyatını revize ederek 95 liraya çıkardı.”

“Kafasındaki Fiyatı Revize Etti”

Üreticinin ürününe sahip çıktığını vurgulayan Başkan Akça, “Üreticinin esasen bu sene ürününe sahip çıktığını görüyoruz. Dolayısıyla sezon başlarken üreticinin kafasındaki rakam aslında 100 liraydı. Ancak fındık fiyatı bir ayda müthiş bir artış gösterdi. Üretici de kafasındaki fiyatı revize etti. Üreticinin kafasındaki fiyat oluşmadan fındığı pazara indireceklerini düşünmüyorum” ifadelerini kullandı.

“Tekelci Firmanın Oyunları Bitmez”

Başkan Akça, tekelci firmanın oyunlarının bitmeyeceğini söyleyerek, çeşitli hamleler yapabileceğini belirtti. Başkan Akça, “Tekelci firmanın belki piyasanın sıkıntılı bir süreçten geçtiği algısıyla TMO’ya elindeki fındığı sattırmakla alakalı bir hamle yapabilir. Şuanda da TMO’nun elindeki fındığı nasıl alacaklarıyla ilgili plan içerisinde de olabilir. Ancak devletin ve üreticinin buna müsaade edeceğini de zannetmiyorum” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Özel Haber: Soner Özdemir

 

20 Kas 2023 - 16:12 Ordu/ Ordu- Gündem

Muhabir  Soner Özdemir