Bu Destek Ödemesinden Bir Defaya Mahsus Herkes Faydalanabilecek!

Son gelişmelere göre Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ihtiyaç sahibi Türk vatandaşlarına yönelik yeni bir destek programını hayata geçirecek. Bu kapsamda, her Türk vatandaşı için tek seferlik yaklaşık 1.620 TL tutarında bir ödeme yapılacak.

Buse Şenyürek
Buse Şenyürek Tüm Haberleri

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın bu destek programı, özellikle zorlu ekonomik koşulların etkisini hisseden vatandaşlar için önemli bir fırsat olabilir. Tek seferlik şekilde yapılacak olan bu ödemenin miktarı yaklaşık olarak 1.620 TL olarak belirlendi. Bir kereye mahsus yapılacak olan bu ödemelerden çok sayıda vatandaş faydalanabilecek. Bu ödeme ile maddi sıkıntı içinde olanların bir nebze de olsun rahatlaması hedefleniyor.

Ödemelerin tam olarak ne zaman hayata geçirileceğine dair net bilgiler henüz paylaşılmamış olsa da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın bu yardım programını yakın zamanda başlatması ve ödemelerin yakın bir süre içerisinde gerçekleştirilmesi bekleniyor. Bu destek programı ile maddi açıdan sıkıntı çeken kişiler hedefleniyor.

Yeni Destek Ödemesi “ Vefat Yardımı”nın Detayları

Aile Bakanlığı'nın resmi web sitesinden alınan güncel bilgilere göre, "Vefat Yardımı" adı altında yeni destek ödemeleri yapılacak. Sitede yer alan bilgilere göre, 15 Nisan 2022 tarihinden itibaren yakını vefat eden Türk vatandaşlarına yönelik yardım ödemeleri yapılacak. Bu yardım programı kapsamında, bu yıl için ödeme miktarının 1.623 TL olarak belirlendiği açıklandı.

Bakanlık tarafından yapılan son açıklamada, bu yeni destek programı ile ilgili olarak "3294 sayılı Kanun kapsamında bulunan ve 15 Nisan 2022 tarihi ve sonrasında yakını ya da yakınları vefat eden Türk vatandaşlarına yönelik yardım programıdır" ifadesine yer verildi.

Ödemelerden kimlerin yararlanabileceği de detaylandırıldı. Açıklamaya göre, 3294 sayılı Kanun kapsamındaki Türk vatandaşları, yakınları vefat etmiş ise bu ödemeden sadece bir kez yararlanabilecekler. Yakını vefat eden vatandaşlar, bu ödemeden faydalanabilmek için kimlik belgesi ve vefat eden kişinin ölüm belgesini kullanarak başvuru yapabilecekler. Başvurular, en yakındaki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı üzerinden gerçekleştirilecek. Böylece hak sahiplerine tek seferlik olmak üzere 1.623,94 TL’lik ödeme yapılacak.

19 Kas 2023 - 17:00 - Ekonomi