24 Kasım İkramiyeleri Ne Zaman Yatacak?

24 Kasım’ın yaklaşması ile pek çok kişi ikramiye ödemelerinin ne zaman yapılacağını merak ediyor. 24 Kasım ikramiye ödemeleri hakkında Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, bazı önemli açıklamalarda bulundu.

Buse Şenyürek
Buse Şenyürek Tüm Haberleri

Bir süre önce 24 Kasım’da ikramiye verilmesine dair bazı talepler gündeme gelmişti ve bu konudaki gelişmeler kamuoyunu uzun süre meşgul etmişti. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ise konuyla ilgili önemli bilgileri paylaştı. Açıklamada bulunan Bakan Tekin, 24 Kasım'da yapılacak ikramiye ödemelerinin yapılıp yapılmayacağı ile ilgili konuştu. Muhalefet, 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlamaları çerçevesinde, öğretmenlere ikramiye verilmesi konusunda bir teklifte bulunmuştu. Bakan Tekin’in yapmış olduğu açıklamalar ise duruma netlik kazandırdı.

Milli Eğitim Bakanı’ndan Önemli Açıklama

Daha önce muhalefetin teklifi ile 24 Kasım’da öğretmenlere ikramiye verilmesi gündeme gelmiş ve bu talep binlerce çalışanı heyecanlandırmıştı. 24 Kasım tarihinin yaklaşması ile birlikte, ikramiyelerle ilgili olarak kendisine bazı sorular yöneltilen Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ise önemli açıklamalarda bulundu. 24 Kasım'da ikramiye ödemelerinin verilip verilmeyeceği ile ilgili konuşan Bakan Tekin, Cumhurbaşkanı’nı ve Maliye Bakanı’nı işaret etti.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, 24 Kasım’ın yaklaşması ile birlikte, öğretmenlere yönelik verilmesi beklenen ikramiyeler hakkında konuştu. Muhalefetin '24 Kasım'da öğretmenlere ikramiye verilsin' çağrısı hakkındaki soruları yanıtlayan Bakan Tekin, "Biz kendi politikamızı kendimiz belirleriz. Öyle bir durum olursa, Cumhurbaşkanımız ve Maliye Bakanımız bu konu ile ilgili duyuru yapar." ifadelerini kullanarak konuya açıklık getirmiş oldu.

TBMM Plan Bütçe Komisyonu'ndaki sunumunda Milli Eğitim Bakanlığı'nın bütçesinin yüzde 14.6 oranıyla en büyük payı aldığını vurgulayan Tekin, bakanlık bütçesinin dolar cinsinden değerinin giderek arttığını belirtti. 2002'de 4 milyar 955 milyon dolar olan bakanlık bütçesinin 2023'te 16 milyar 215 milyon dolara, 2024'te ise 38 milyar 294 milyon dolara çıkarıldığını ifade etti.

Bakan Tekin, Cumhuriyet'in 100. yılında eğitimde ciddi adımlar atma hedefinde olduklarını da belirtti. Devamsızlık konusunda bir takım önlemler alma konusunda çalıştıklarını belirten Bakan Tekin, "önleme ve müdahale komisyonları"nın kurulacağını belirtti. Bakan, çocukların okulda tutulması için kültür-sanat, spor ve telafi eğitimleri gibi faaliyetlerin yapılmasının planlandığını da belirtti. Müfredatın sadeleştirilmesi ve seçmeli derslere yönelik revizyon çalışmalarının süreceğini de ifade eden Bakan Tekin'in açıklamaları, eğitim stratejilerinin değişeceğini gösteriyor.

18 Kas 2023 - 07:30 - Ekonomi