“Hayvana Şiddet Basit Bir Kişilik Problemi Değildir ”

Uzman Klinik Psikolog Muzaffer Akıncı, hayvana şiddet olaylarına yönelik yaptığı açıklamada, “Hayvanlara işkence uygulamak basit bir kişilik problemi değil son derece ciddi, zihinsel ve ruhsal problemlerin işaretidir” dedi.

Nergis KOBAK
Nergis KOBAK Tüm Haberleri

Hayvana şiddet haberleri her geçen gün artarak devam ederken, uzmanlar bu durumu aileden alınan eksik eğitim olarak niteliyor.

Muzaffer Akıncı, son zamanlarda artan hayvana şiddet olaylarını ve bu vahşete sebep olan kişilerin hayvanlara eziyet etmesinin altında yatan psikolojik nedenleri gazetemize değerlendirdi.

“Şiddet Döngüsü Ailede Başlar”

‘Hayvanlara işkence uygulamak basit bir kişilik problemi değil son derece ciddi, zihinsel ve ruhsal problemlerin işaretidir’ diyen Akıncı, şiddet döngüsünün ailede başladığını, çocukların şiddete eğilimi ve ileride bunun psikolojik bir rahatsızlığa dönüşme riski daha o yaşlardaki davranışları gözlemlenerek fark edilebilir ve önlenebilir olduğunu söyledi.

“Sevgiyi Aşılayamıyoruz”

‘Hayvanların çeşitli şekillerde toplanması toplumumuzu bozuyor’ diyen Uzman Klinik Psikolog Muzaffer Akıncı, sözlerini şöyle sürdürdü; “Çocuklara sevgiyi aşılayamıyoruz. Toplumumuz sevgisiz olarak yetişiyor. Bu kötü bir olay. Toplumun sevgiyi öğrenmesi lazım. Yapacağımız şey, hayvanlarımızın kısırlaştırıldıktan sonra alındıkları yere bırakılmasıdır. Ayrıca 5199 sayılı kanunun uygulanmasını istiyoruz. Bu bir eğitim eksikliğidir. Eğitim ailede alınır. Öğrenim okulda olur. Biz hem eğitimi hem de öğrenimi eksik bırakıyoruz. Çocuklarımıza bunları öğretmeliyiz ki sağlıklı toplum olalım. Yoksa sağlıksız bir toplum olarak devam edeceğiz. Bu da topluma zarar verir.”

Ordu Hayat/Tevfik Kul ( Özel Haber)

15 Kas 2023 - 13:01 Ordu/ Ordu- Yaşam

Mahreç  Tevfik Kul