Sanki Diyabete Merhaba Günü!

Bugün 14 Kasım Dünya Diyabet günü. Gözler diyabetle alakalı farkındalık yaratacak görüntüler ararken, görülenler hiç de iç açıcı değil.

Nergis KOBAK
Nergis KOBAK Tüm Haberleri
Sanki Diyabete Merhaba Günü!
Sanki Diyabete Merhaba Günü!
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Bugün 14 Kasım Dünya Diyabet Günü. Ancak vatandaşlar, bu hastalığın ciddiyetinin farkında değil. Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Türkiye’de 10 milyonu aşkın diyabet hastası bulunuyor. Diyabet, kalp, böbrek, göz ve sinir sistemi gibi organlara zarar verebilen, ömür boyu süren bir metabolizma hastalığıdır.

Diyabetin en yaygın görülen türü Tip 2 diyabettir. Tip 2 diyabetin başlıca nedenleri arasında obezite, sağlıksız beslenme, hareketsiz yaşam, yüksek tansiyon ve aile öyküsü sayılabilir. Tip 2 diyabetin %80 oranında önlenebilir bir hastalık olduğu biliniyor.

Diyabetten korunmak için sağlıklı ve dengeli beslenmek, fiziksel aktiviteyi artırmak, stresten uzak durmak ve düzenli olarak kan şekeri ölçümü yaptırmak gerekiyor.

Sanki Diyabete Merhaba Günü!

Ancak vatandaşlar, bu tavsiyelere kulak asmıyor. Diyabet gününde de tatlı yemekten vazgeçmeyen vatandaşlar, diyabet riskini artırıyor.

Sanki Diyabete Merhaba Günü!

Uzmanlar tatlı yerine meyve, kuru yemiş, yoğurt gibi sağlıklı atıştırmalıkları tercih etmenin kan şekerini dengede tutmak ve kiloyu korumak için önemli olduğunu belirtirken,   Dünya Diyabet Günü’nde, vatandaşlara sağlıklı yaşam davranışlarını benimsemeleri konusunda çağrı yapıyorlar.

Sanki Diyabete Merhaba Günü!

Özel Haber/Nergis Kobak

14 Kas 2023 - 17:30 Ordu- Sağlık

Mahreç  Nergis Kobak