Torun: Fındıkta Üretim Durabilir!

TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Ordu’nun üretim, istihdam ve ulaşım sorunlarına değinen CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun, fındıkta ürün bazlı destek verilecek olmasından dolayı üretimin durabileceğini açıkladı.

Soner Özdemir
Soner Özdemir Tüm Haberleri

Hükümeti eleştiren Milletvekili Torun, AKP ve MHP oylarıyla kabul edilen kanunla “Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı emekli üreticilerimize 5 bin TL ikramiyeyi vermemek için ellerinden ne geliyorsa yapıyorlar!” diyerek, Alan Bazlı Destek yerine Ürün Bazlı Destek verileceğine ilişkin iddiaların bölgede üretimi durma noktasına getirecek kadar vahim olduğunu vurguladı.

“Destek Yerinde Sayıyor”

‘2014’ten bugüne dekar başına verilen destek hala 170 TL. Ama bu geçen 9 yılda mazota yapılan zam, yaklaşık %1000, gübreye %1500 farkında mısınız?’ diye soran Torun, “Tekrar uyarıyorum; Bu şekilde devam ederseniz önce ürünün kalitesi çok geçmeden de fındık üretimi biter! Emekliden, çiftçiden, çalışandan, üretenden, katma değer yaratandan tasarruf etmeye uğraşmayın artık. Yandaşlarınızdan, kayırdıklarınızdan, lüksünüzden ve şatafatınızdan tasarruf edin, bu ülkenin alın teriyle ekmeğini kazanan onurlu insanlarını daha fazla bunaltmayın.” şeklinde konuştu.

“7 Aydır Ödenmemiş”

OSB’lere de değinen Milletvekili Torun, “ Ordu 2. Organize Sanayi Bölgesi’nin yapımı için ödenmesi Mahkeme kararıyla kesinleşmiş olan 14 milyon 769 bin 546 lira tutarındaki kamulaştırma bedeli 1 aydır Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından ödenmemiş. Fatsa Organize Sanayi Bölgesi yapımı için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ödemesi gereken 26 milyon 664 bin 41 lira tutarındaki kamulaştırma ödenekleri yaklaşık 7 aydır ödenmemiş. Ünye Organize Sanayi Bölgesi sahasında şebeke yapım işi için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca ihaleye çıkılmış ancak yapımı halen tamamlanmamış. 35 bin Ordulunun kaderiyle oynuyorsunuz! Söz konusu sanayi bölgelerinin yapım süreçlerinin tamamlanması, bu ödemelerin gerçekleştirilmesine ve yapım işlerinin bitirilmesine bağlı. Bu eksikler tamamlandığında Ordumuzda 35 bin kişiye istihdam sağlanacak. Fındık üretmesin, bal üretmesin, fabrikalarda çalışmasın! İstediğiniz bu mu Ordululardan?” diye sordu.

Torun, Ordu’nun sorunlarını çözecek hamlelerin sürekli ertelendiğini, Ünye- Akkuş- Niksar, Dere Yolu, Gürgentepe – Gölköy – Mesudiye, Korgan – Niksar yollarının yapımı da çok yavaş ilerlediğini ve vatandaşların inanılmaz bir mağduriyet içerisinde olduğunu dile getirdi.

09 Kas 2023 - 16:30 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Soner Özdemir