Sami Torun Tepki Gösterdi! Büyükşehir İptal Etti

CHP Ordu Büyükşehir Belediyesi ve Altınordu Belediyesi Meclis Üyesi Sami Torun, tepki gösterdi Ordu Büyükşehir Belediyesi İsrailli şirket ile yapılan sözleşmeyi iptal etti.

Salih Can ONGUN
Salih Can ONGUN Tüm Haberleri

Cumhuriyet Halk Partisi Ordu Büyükşehir Belediyesi ve Altınordu Belediyesi Meclis Üyesi Sami Torun, geçtiğimiz günlerde Ordu Büyükşehir Belediyesi'nin İsrail menşeili bir firma ile 150 milyon dolarlık bir enerji anlaşması yapmasına karşı büyük bir tepki gösterdi. Sami Torun'un bu çıkışı, Ordu’da büyük yankı uyandırdı.

Ordu Büyükşehir Belediyesi, İsrail menşeili ECO WAVE POWER LTD. Şirketi ile 3 Haziran 2022 tarihinde imzalanan "Deniz Dalgasından Elektrik Elde Edilmesi ve Pilot Uygulama Projesi" adlı sözleşmenin feshedilmesi kararını aldı. Belediye tarafından yapılan resmi açıklamada, “OREN A.Ş. Yönetim Kurulu 17/10/ 2023 tarihinde yaptığı toplantıda, şirketimiz ve İsrail menşeili ECO WAVE POWER LTD. ŞTİ. arasında 3 Haziran 2022 tarihinde imzalanan, Ordu ili sınırları içinde 77 MW kapasiteli ve yatırım değeri 150 milyon dolar olan "Deniz Dalgasından Elektrik Elde Edilmesi ve Pilot Uygulama Projesi"ni içeren sözleşmenin, tek taraflı olarak fesih edilmesi hususuna oy birliği ile karar verilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

Sami Torun'un bu girişimi, Ordu’da büyük bir tartışma başlatmış ve kamuoyunda geniş destek bulmuştu. Halkın yoğun baskısı karşısında, Ordu Büyükşehir Belediyesi, İsrail menşeili şirketle olan enerji anlaşmasını feshetmek zorunda kaldı.

Sami Torun tepki gösterdi Ordu Büyükşehir Belediyesi İsrailli şirket ile yapılan sözleşmeyi iptal etti.

08 Kas 2023 - 21:25 Ordu/ Ordu- Spor

Mahreç  Salih Can Ongun