Cemal Enginyurt’tan Enflasyon Eleştirisi: “Emekliler Açlık Sınırında”

Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Cemal Enginyurt açıklanan Ekim Ayı enflasyon rakamlarına tepki göstererek, “Enflasyon yüzde 126,18 ama emekliler 7500 TL’ye devam ediyor. Bu nasıl adalet?” dedi.

Nergis KOBAK
Nergis KOBAK Tüm Haberleri

Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Cemal Enginyurt, ekim ayı enflasyon rakamlarını sert bir dille eleştirdi. Enginyurt, TÜİK’in açıkladığı rakamların gerçeği yansıtmadığını, emeklilerin açlık sınırında yaşamak zorunda kaldığını söyledi.

“TÜİK ile ENAG Arasında Uçurum Var”

Enginyurt, TÜİK’in ekim ayında yıllık enflasyonu yüzde 61,36 olarak açıklamasına karşın, Ekonomik Araştırmalar Grubu’nun (ENAG) yüzde 126,18 olarak hesapladığını hatırlattı. Enginyurt, “TÜİK ile ENAG arasında uçurum var. Hangisine inanacağız? TÜİK’in rakamları gerçeği yansıtmıyor. ENAG daha gerçekçi. TÜİK’in rakamlarıyla oynanıyor.” dedi.

“Emekliler 7500 TL’ye Devam Ediyor”

Enginyurt, enflasyonun yüksekliğine rağmen emeklilerin maaşlarının düşük kaldığını belirtti. Enginyurt, “Emekliler açlık sınırında yaşıyor. Enflasyon yüzde 126,18 ama emekliler 7500 TL’ye devam ediyor. Bu nasıl adalet? Bu nasıl vicdan? Emeklilerin alım gücü yok oluyor. Emeklilerin maaşlarına enflasyon oranında zam yapılmalı.” diye konuştu.

“İktidar Duymazdan, Görmezden Geliyor”

Enginyurt, iktidarın enflasyonla mücadelede başarısız olduğunu ve sorunları görmezden geldiğini iddia etti. Enginyurt, “İktidar enflasyonu önemsemiyor. Enflasyonla mücadelede kararlı değil. Enflasyonu düşürmek için gerekli adımları atmıyor. İktidar duymazdan, görmezden geliyor. Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, enflasyonun beklentilerin altında kaldığını, çalışan ve emeklilerin alım gücünün korunduğunu söylüyor. Bu nasıl bir yalan? Bu nasıl bir aldatmaca? Şimşek efendi, milleti kandırmayı bırakın. Enflasyonu kabul edin ve çözüm üretin.” ifadelerini kullandı.

03 Kas 2023 - 14:38 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Nergis Kobak