Sanat Camiasının Klarnetleri Ordu’dan

Dedesinin izinden giden Erman Özdemir, Ordu’da klarnet yapımıyla uğraşıyor. Kardeşleriyle birlikte çalıştığı atölyesinde taş klarnetler üreten Özdemir, yurt içi ve dışından gelen talepleri karşılıyor.

Nergis KOBAK
Nergis KOBAK Tüm Haberleri
Sanat Camiasının Klarnetleri Ordu’dan
Sanat Camiasının Klarnetleri Ordu’dan
Haber albümü için resme tıklayın

Klarnet üretimi deyince sadece Ordu’da değil, tüm Türkiye’de adından söz edilen klarnet ustası Ahmet Özdemir'in torunları dedelerinin mesleğini devam ettiriyor.

Ordu'da 2014 yılında yaşamını yitiren ve bir dönem yılın ahisi de seçilen klarnet ustası Ahmet Özdemir’in gözü arkada kalmadı.  

Erman, Eren ve Ege kardeşler, dedelerinin mesleği olan klarnet üretimi işine sahip çıkarak, işi hem büyüttüler hem de yurt dışına ithalata başladılar.

Sanat Camiasının Klarnetleri Ordu’dan

“Dedemden öğrendik”

Erman Özdemir, klarnet yapımına çok erken yaşlarda başladığını aktararak, "Dedemiz, bize bu mesleği çok küçük yaşta aşıladı. Ondan çok şey öğrendik ve bugünlere geldik. İnşallah dedemizin bize devretmiş olduğu bayrağı torunları olarak en iyi yerlere ulaştırmaya çalışıyoruz." dedi.

Dedesinin hayattayken ilk defa mermerden klarnet yaptığını belirten Erman Özdemir, torunları olarak kendilerinin de taştan klarnet yapmaya başladıklarını ve şu anda bu enstrümanlara ilginin oldukça fazla olduğunu söyledi.

1949’den Beri

‘33 yıldan bu yana klarnet yapım işiyle uğraşıyorum’ diyen Özdemir, şunları söyledi; “Ama bizim işe ilk başlama tarihimiz 1949 tarihinden bugünedir. Bu iş dededen geliyor, dedemiz bize bıraktı biz sürdürüyoruz. Bize büyük bir miras bıraktı. Bizde aldık bayrağı en zirveye taşımaya çalışıyoruz.”

Taş klarnetin ince işçilik gerektiğinin altını çizen Özdemir, bunun ağaçtan yapılanlara göre çok daha güzel kullanıldığını ve daha az arıza verdiğini, mikrop barındırmadığını dile getirdi.

Sanat Camiasının Klarnetleri Ordu’dan

Yaptıkları ürünleri şimdiye kadar birçok ünlü sanatçıya verdiklerini anlatan Özdemir, bunun yanı sıra bu işe gönül vermiş, bu işten gelir kazanan kişilere de sipariş özelliklerine göre taş klarnet gönderdiklerini kaydetti.

“Dünyanın Her Yerine Gönderiyoruz”

Birçok ülkeden sipariş aldıklarının altını çizen Erman Özdemir, Dünyanın hemen hemen her yerine klarnet üretimimiz var. Amerika’da, Almanya’da, Yunanistan’da birçok ülkede ve Türkiye’de klarnet işi ile uğraşan hemen hemen herkese ulaşmışızdır.” diye konuştu.

Sanat Camiasının Klarnetleri Ordu’dan

“Kişiye Göre Klarnet”

Kişiye göre klarnet tasarladıklarına dikkati çeken Özdemir, “Bizim ürünlerimiz şahsa münhasır ürünler olduğu için malzemesine ve işçiliğine göre fiyatları değişiyor. Klarnet fiyatlarımız 10 bin liradan başlıyor, 100-150 bin, 1 milyon liraya kadar gider. Klarnette püf nokta malzeme ve işçiliktir. Fiyat da bu yüzden değişkenlik gösterebiliyor.” diyerek sözlerini tamamladı.

Ordu Hayat/Yusuf Can Erişen ( Özel Haber)

30 Eki 2023 - 11:40 Ordu/ Ordu- Kültür & Sanat

Mahreç  Yusuf Can Erişen