Fındığın Gen Bankası!

Giresun'da Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Fındık Araştırma Enstitüsünün (FAE) Müdürü Aysun Akar, fındıkta Avrupa'nın en büyük arazi gen bankasına sahip olduklarını söyledi.

Uğur Kahyaoğlu
Uğur Kahyaoğlu Tüm Haberleri
Fındığın Gen Bankası!
Haber albümü için resme tıklayın

Bugüne kadar 20  fındık çeşidinin tescil edildiğini söyleyen Akar, bunların hepsinin de tanımlanması, Bakanlığın listesinde yer alması ve dünya literatürüne geçirilmesinin Enstitü sayesinde olduğunu kaydetti.

Avrupa’nın En Büyüğü

Akar, Enstitüde fındık ve karayemiş gen kaynakları bahçesi olduğuna dikkati çekerek, "Gen bankasındaki her bitki birbirinden farklı. Fındıkta tam 460 farklı bitkiyi muhafaza ediyoruz, gen bankamız Avrupa'nın en büyük fındık arazi gen bankası. Fındık gibi, bahçe bitkileri dediğimiz grupta olan bitkilerin gen bankaları arazide olmak durumunda. Biz de farklı bitkileri bir bahçede muhafaza ediyoruz, o bahçe bizim için aslında açık bir laboratuvar gibi." dedi.

Enstitü de gen kaynakları bulunan fındık çeşitleri arasında; “Tombul, Allahverdi, Kargalak, Çakıldak, Giresun Melezi, İncekara, Acı, Kuş” gibi türler yer alıyor.

Haber: Anadolu Ajansı

29 Eki 2023 - 21:00 Giresun/ Giresun- Gündem

Mahreç  Uğur Kahyaoğlu