Kritik Uyarı: İnsandan İnsana Bulaşıyor!

Uyuz vakalarındaki artışa dikkat çeken Ordu Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Ömer Ufkun Yıldırım, uyuzda tüm aile bireylerinin tedavi olması gerektiğinin altını çizdi.

Soner Özdemir
Soner Özdemir Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Ordu Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Ömer Ufkun Yıldırım, uyuz vakalarının son 3 yıldır artışta olduğunu belirterek, uyuz olan kişinin sadece kendisinin değil, aile bireylerinin tamamının tedavi olması gerektiğini söyledi.

“Ordu’da Artıyor”

Uyuz vakaları son günlerde artış gösteriyor. Şiddetli kaşıntıyla ortaya çıkan uyuz ilerleyen zamanda vücutta yaraların oluşmasına neden oluyor. Uyuz paraziti taşıyan insanlarla temas etmek ise hastalığın çok hızla bulaşmasına neden oluyor.

Uyuz vakaları ülke genelinde olduğu gibi Ordu’da da artıyor. Deride kaşıntıya ve döküntülere yol açan uyuz hastalığıyla ilgili nelere dikkat edilmesi gerektiğini Ordu Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Ömer Ufkun Yıldırım’a sorduk.

Kritik Uyarı: İnsandan İnsana Bulaşıyor!

“İnsandan İnsan Bulaşıyor”

Temasın artmasıyla beraber uyuz bulaşının da arttığını aktaran Dr. Yıldırım, “Uyuzun tarihçesine baktığımızda bir 10 yıl etkili olup, bir 10 yıl da sakin seyrediyor. Ara ara patlama gösteriyor. Uyuz, hayvandan bulaşan bir hastalık değil. İnsandan insana bulaşıyor.  Uyuz vakaları son 3 yılda artış gösterdi. Bugüne özel bir şey değil. Araya covid girdiği için çok fazla gündem olmamıştı. 1-2 yıldır gündemde. Uyuz vakalarını yoğun bir şekilde Ordu’da görüyoruz. Özellikle nüfusun arttığı dönemlerde insandan insana bulaş gösteriyor. Temasın artmasıyla birlikte bulaş da artıyor.” dedi.

“Temastan Uzak Durun”

‘Kişi kendinde uyuz olduğundan şüpheleniyorsa, temastan uzak duracak’ diyen Dr. Yıldırım, “O kişinin eşyaları ayrı olacak. Mümkün mertebe başka insanlarla temas etmeden hemen bir sağlık kuruluşuna gelerek tedavi alacak. Kişinin olduğu ailede bir uyuz vakası dahi olsa, bu sefer tedavisinin ise aile boyu yapılması lazım. Eve giren çıkan herkesin uyuz tedavisi olması gerekiyor. Burada şikayetin olup olmamasının bir önemi yok. 5 kişilik bir ailede bir kişi uyuz olsa, diğerlerinde görülmese bile, o 5 kişinin de tedavi olması gerekiyor. Çünkü 3-5 gün sonra da diğer kişilerde uyuz vakası görülecek. Eğer uyuz vakası varsa, çocuk okulda gidiyorsa, ya da kişi işe gidiyorsa, temastan kaşınılması için bir hafta rapor verilebilir. Bu sürede temas izolasyonu yapacaklar. Dışarı çıkış gezmelerinde sıkıntı yok ama ortak eşya kullanılması ve temas sıkıntı oluşturabiliyor. Kıyafetler yüksek derecede kaynar suda yıkanacak. Kıyafetler ütülenecek. Ütülenemeyen kıyafetler bir poşete koyulup, 10 gün havasız kalacak. Ondan sonra yıkayıp kullanacak. Burada püf nokta tüm aile bireylerinin birlikte tedavi edilmeleridir. Yoksa geçmiyor, bulaşıyor. Hatta tedaviyi dört dörtlük verdiğimizde bile kaşıntı şikayetleri 1-2 aya kadar uzayabiliyor.”

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

26 Eki 2023 - 09:25 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Tevfik Kul