“Boşuna Zahmet Etmişler”

Yükseköğretim Öğrencilerine Teknolojik Cihaz ve İnternet Desteği Verilmesine İlişkin Kararın, Resmi Gazete'de yayımlanması ardından Ordu Hayat’a konuşan üniversite öğrencisi Berkcan Kaşıkçı, “ Fiyat sınırı istediğimizi almayalım diye yapılmış sanki.” Dedi.

Nergis KOBAK
Nergis KOBAK Tüm Haberleri
“Boşuna Zahmet Etmişler”
“Boşuna Zahmet Etmişler”
Haber albümü için resme tıklayın

Ordu Üniversitesi Sinema ve Televizyon bölümü, Yüksek Lisans öğrencilerinden Berkcan Kaşıkçı, Yükseköğretim Öğrencilerine Teknolojik Cihaz ve İnternet Desteği Verilmesine İlişkin Kararın Resmi Gazete’de yayımlanmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Boşuna Zahmet Etmişler”

“Herkes Aynı Şartlarda Okuyor”

Kaşıkçı, “Üniversite öğrencilerine yönelik cep telefonu desteği projesi güzel bir düşünce ancak her telefon modelini kapsamaması dezavantajlı bir durum. Aynı şekilde yüksek lisans öğrencilerinin dışlanması da üzücü çünkü onlar da öğrenci ve aynı maddi şartlarda okumaya çalışıyor.

“Boşuna Zahmet Etmişler”

“Kendim de Alabilirdim”

Gençlere destek olma harika, ancak daha fazla telefon modeline bu tür bir destek sağlanabilseydi, bu daha da iyi olurdu. Kapsadığı sadece belirli modeller ve zaten bunları kendimiz de karşılayabiliriz. Bu paketin amacı başlangıçta gençlerin istedikleri telefonları alabileceği yönündeydi ve ben ve yakın çevrem çok sevinmiştik. Hepimizim istediği bazı telefon modelleri var ve maddi gücümüz yetmiyor. Çünkü telefonun ücretinin yarısı zaten vergiye gidiyor. O yüzden bu haber heyecanlandırmıştı. Ama hem yaş sınırı, hem de 9500 lira fiyat sınırı gerçekten istediğimizi alamayalım diye yapılmış sanki. Zaten ülkemizde asgari ücret yaklaşık 11.500. Ben herhangi bir desteğe ihtiyacım olmadan kendim de çalışıp alabilirdim bu telefonu. Boşuna zahmet etmişler.” diye konuştu.

“Boşuna Zahmet Etmişler”

“Hayal Kırıklığı”

Ordu Üniversite’sinde okuyan başka bir öğrenci Zelfi Kelleci ise, “Ben bir yüksek lisans öğrencisi olarak, yaşım itibariyle, bu destek programından faydalanamıyorum. Bu durum benim gibi yaş sınırlamaları nedeniyle dışlanan öğrenciler için hayal kırıklığı yaratabilir. Ancak, bu destek programının eğitim imkanlarını artırma ve ekonomik yükü hafifletme amacı taşıdığını görüyorum ve bu olumlu bir gelişme. Bu desteği alan öğrencilerin eğitimlerine daha fazla odaklanabilmeleri ve teknolojiye erişimlerini artırabilmeleri önemli bir avantaj. Yine de yaş sınırlaması, ikinci el cihazların desteğin dışında tutulması ve diğer kısıtlamalar olmasın doğru bulmadım. Yapılacak desteğin daha fazla öğrenciyi kapsayacak şekilde iyileştirilmesi, eğitim fırsatlarının daha adil bir şekilde dağıtılmasına katkı sağlayabilir.” İfadelerini kullandı.

Özel Haber/Nergis Kobak

25 Eki 2023 - 17:08 Ordu/ Ordu- Eğitim

Mahreç  Nergis Kobak