Çevre Katliamı Mahalleyi Tehdit Ediyor!

Ordu’nun Fatsa İlçesi’ne bağlı Bozdağı Mahallesi çevre katliamıyla karşı karşıya. Evlerinin yıkıldığını, toprak kayması yaşandığını söyleyen vatandaşlar, madenin adeta mahalleyi tehdit ettiğini açıklayarak şirkete dava açtı.

Soner Özdemir
Soner Özdemir Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Halk TV’den Buket Topaktaş’ın haberine göre, Ordu’nun büyük bir bölümü maden ruhsat alanı ilan edildi. Kentin birçok mahallesi taş ocakları, HES, altın, bentonit maden şirketlerinin işgaline maruz kaldı ve kalmaya devam ediyor.

Ordu’nun Fatsa İlçesi’ne bağlı Bozdağı Mahallesi de çevre katliamıyla karşı karşıya. Tolsa Maden Şirketi, Bozdağı Mahallesi’nde bentonit madenciliğine başladı. Mahalle sakinleri, maden sahasının yerleşim alanları ve tarım arazileri için tehlike saçtığını, yaşam haklarının ellerinden alındığını belirtti.

Çevre Katliamı Mahalleyi Tehdit Ediyor!

Mahallenin Tam İçinden Geçiyor

Avukat Nur Hilal Gündüz, Bozdağı’nda 2 mahalle sakininin arazilerini şirkete sattığını bu nedenle maden çalışmasının uzun yıllar sürme ihtimali olduğunu aktardı. Maden alanının mahallenin tam içinden geçtiğinin altını çizen Gündüz, sahanın çevre köyleri kapsayacak şekilde genişletilmeye çalışıldığını söyledi.

Evde Çökme Meydana Geldi

Mahalle sakinlerinden Sedat Çevik, yerleşim alanlarının tehlikede olduğunu vurgulayarak, evlerini ve fındık bahçelerini kaybetmek istemediklerini dile getirdi. Çevik, “Sahanın etrafındaki evlerde sola doğru kayma oldu. Alt tarafındaki bir evde çökme meydana geldi. Köyün doğal güzelliklerini bozacaklar” dedi.

Avukat Nur Hilal Gündüz de çalışmalar başladıktan sonra evlerde hasar meydana geldiğini, mahallelinin yaşam hakkının ellerinden alınmak istendiğini şu sözlerle anlattı:

“Madene 100 metre mesafede, şirkete yerini satmayan köylünün tapulu evleri, duvarları yıkıldı. Aynı zamanda kazı yapıldı ve bunun akabinde de kayma meydana geldi.”

Dava Açıldı

Gündüz, şirketin “ÇED gerekli değildir” raporu aldığını ve “ÇED gerekli değildir” kararının yürütmesinin durdurulması ve iptal edilmesi istemiyle dava açtıklarını aktardı.

Gündüz, mahalle sakinlerinin yüzde 90’ının madene karşı olduğunu vurgulayarak sözlerini şöyle sonlandırdı: “Şirketin menfaatleri, devletin buradan elde edeceği kâr payı artık söz konusu değildir. Önemli olan yaşam hakkıdır.” Yılmaz Ülgü/Ordu Hayat

25 Eki 2023 - 12:30 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Yılmaz Ülgü