Başkan Uyardı: Ömrünü Kısaltır!

Kivi üretiminde aceleci davranılmaması gerektiğinin altını çizen Ordu Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Yusuf Uzunlar, erken hasadın meyvenin depo ömrünü kısalttığına dikkati çekti.

Soner Özdemir
Soner Özdemir Tüm Haberleri

Ordu Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Yusuf Uzunlar, kivide erken hasat yapılmaması gerektiğini hatırlatarak, kivide "Suda Çözünen Kuru Madde (SÇKM)" miktarının 6-7 oranında olmasıyla hasada başlanmasını istedi.

 “Hasat Vakti Çok Önemli”

‘Kivide "Suda Çözünen Kuru Madde (SÇKM)" miktarının 6-7 oranında olmasının ardından hasada başlanması lazım’ diyen Uzunlar, sözlerini şöyle sürdürdü; “Kivi meyvesinin zamanında hasat edilmesi çok önemlidir. Hasat zamanının belirlenmesinin en garantili metodu meyvedeki Suda Çözünen Kuru Madde (SÇKM) miktarıdır. Son haftalara girildiğinde SÇKM miktarına sık sık bakılarak hasat zamanı belirlenmelidir.”

“Ülkenin En İyi Kivisi”

Ordu'da kivi üretiminin iyi durumda olduğunu ve kivinin aroması ve raf ömrü açısından ülkenin en iyi kivilerinden biri olduğunu aktaran Ordu Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Yusuf Uzunlar, “Ordu’da kivilerimiz iyi durumda. Ancak sadece yaşanan sel ve afetlerden dolayı kivilerimizde kurumalar meydana geldi. Rekoltemiz geçen yıla göre düşüşte. 4-5 bin ton rekolte bekliyoruz. Yüksek kesimlerde kivimiz olmadı. Buna rağmen yine de coğrafi işaretli ve aroması en iyi kivi Ordu’da yetişiyor. Ordu kivisinden gelecek için ümitliyiz.” dedi.

Öte yandan Ordu’da kivi hasadı her yıl 1 Kasım 2023 tarihinde başlarken, bu hususta "Suda Çözünen Kuru Madde (SÇKM)" miktarına dikkat edilmesi, SÇKM değerinin de refraktometrede 6,5-7 aralığında görüldüğünde hasada başlanılabileceği belirtildi.

Ordu Hayat/Tevfik Kul ( Özel Haber)

25 Eki 2023 - 12:20 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Tevfik Kul