“Büyük Hata!”

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve iş insanı Cem Şenocak, “Fındıkta kilo bazlı desteğe geçilmesi Ordu, Giresun ve Trabzon’a büyük zarar verir.” dedi.

Uğur Kahyaoğlu
Uğur Kahyaoğlu Tüm Haberleri

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre fındık üreticisine verilen alan bazlı gelir desteği kaldırılarak yerine kilo bazlı destek ödemesi geliyor. Kilo başına fındık üreticisine 2,7 TL ödeme yapılacağını duyuran bakanlığın bu yanlış dönmesi gerektiğini belirten Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve iş insanı Cem Şenocak, bakanlığın bu yanlış uygulamadan vazgeçmesi gerektiğini söyledi.

“Dönüm Başına 100 Dolar Olmalı”

‘Kilo başına destekleme yaparsanız bölgeler arası eşitsizlik olur’ diyen Şenocak, yaptığı açıklamada: “ Ordu ve Giresun bir kere çok göç vermiş, 2 il miras yoluyla bölünmüş ve ortalama bir aile, bir ton fındık yapıyor. Bu bir ton fındığında büyük kısmı gidere gidiyor. Biz alan bazı desteklemeyi Ordu ve Giresun'da alıyoruz. Eğimli arazi adı altında %6 eğimli arazi, meilli arazi adı altında… Ordu, Giresun'da bir ton fındık yapan, ortalama hatta bir tonun altında fındık yapan vatandaşımız. Devletten 2009’da bir dönüme 100 doların üzerinde yani 10 dönüme bin dolar gibi bir katkıyla başladı. Bugün bu bir dönüme 6-7 dolarlara kadar düştü. Biz bunun bir kere 100 dolara çıkmasını tekrar 2009’daki döviz kuruna göre güncellenmesini istiyoruz.” diye konuştu.

“Acilen Vazgeçilmeli”

Şenocak açıklamasının devamında, şunları kaydetti; “Bir ton fındık yapan ve büyük kısmı masrafa giden üreticimizle Düzova'da 10 ton fındık yapan üreticiyi aynı kefeye koyarsak 2. 7 liradan. Bizim buralarda insanımız tamamıyla fındıktan vazgeçmeye ve göç etmeye mecbur kalır. Düzova'daki insanlar daha çok fındık diker bu büyük bir hata olur. Bu hatadan kesinlikle acilen dönülmesi lazım. Böyle bir uygulamayı kim anlattıysa büyük bir hata yapıyor.

“Kabul Edilebilir Değil”

Alan bazlı desteklemekten vazgeçmek demek, bugün Türkiye'nin her yerine fındık diktirmek Ordu-Giresun üreticisini de sen terk et burayı büyükşehirlere göç et anlamına gelir. Bu kabul edilebilir bir durum değildir ve bu hatadan acilen vazgeçilmesi gerektiğini, önemle ilimizin ve 2 ilin özellikle Trabzon'da dahil olmak üzere büyük ölçüde bu bölgelerde faydalanılıyor. Alan bazlı destekte bunun için çok acilen buna müdahale edilmesi gerektiğini düşünüyorum.”

20 Eki 2023 - 20:00 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Uğur Kahyaoğlu