“Okullara Sağlık Görevlisi Yerine İmam Atadılar”

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayınladığı yönetmeliğin, anayasanın parasız eğitim ve laik-çağdaş eğitim ilkelerine aykırı olduğunu belirterek tepki gösterdi.

Nergis KOBAK
Nergis KOBAK Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'nin 14 Ekim tarihli sayısında yayınlandı. Yönetmeliğe göre, nakil, devamsızlık, teneffüs süresi, sınıf geçme puanı gibi çoğu konuda değişiklik yapılırken değişiklik yapılan bazı maddeler dikkat çekti.

“Anayasaya Aykırı”

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayınladığı yönetmelik anayasaya aykırı olduğunu belirterek tepki gösterdi.

Sosyal medya hesabından video yayınlayarak tepkisini dile getiren Adıgüzel, “Anayasa Madde 42, devlet okullarında eğitim parasızdır yazar. Velilerden alınan katkı payı bu yönetmelikle resmi hale getiriliyor. Erdoğan, daha 1 yıl olamadı, Birleşmiş Milletlerde eğitim öğretim her aşamada ücretsiz demişti. İşte kendini yalanlıyor. Erdoğan Türk toplumunu kandırmakla kalmayıp şimdi de dünyayı kandırmaya çalışıyor.” dedi

“Okullara Sağlık Görevlisi Yerine İmam Atadılar”

“Milli Eğitim Bakanı Diyanet’in İşini Yapıyor”

Adıgüzel sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Yine Anayasamızın 42. maddesinde eğitim ve öğretimin Atatürk ilke ve inkılaplarına aykırı olamayacağı yazılıdır. Buna rağmen henüz soyut kavramları ayıramayacak anaokulu öğrencilerine mescit zorunluluğu getiriliyor. Geçtiğimiz günlerde de okullara ÇEDES projesi ile imam atanmıştı. Zaten Türkiye'de son dönemde her konu birbirine girdi. Diyanet İşleri Başkanı kendi işini yapmıyor, hükümetin sözcülüğüne soyunuyor. Milli Eğitim Bakanı da kendi işini bırakmış Diyanet İşleri Başkanlığı’nın işini yapmaya çalışıyor.

Pandemi geçirdik, okullara sağlık görevlisi atayın dedik, yapmadılar. Okulların çevresi tehlikelerle dolu. Uyuşturucu çeteleri ve tacirlerle dolu. Okullara güvenlik görevlisi atayın dedik, yapmadılar. Ama ne yaptılar? İmam atadılar, şimdi de mescit zorunluluğu getiriyorlar. Tabii ki bu uygulama da anayasaya aykırı. Bunların çocuklarımızın sağlıklı gelişimini düşündüğü falan yok.

“Bedava Tek Şey Oksijen”

Yine yönetmelikte 20 dakika teneffüs ayrıntısı var, gerekçesi de sağlıklı beslenme. Ancak siz baktınız mı çocuklarımızın beslenme çantasında yiyecek bir şeyleri var mı? Okullarda bir öğün ücretsiz yemek verilmesi için kanun teklifi verdik. AKP ve MHP o teklifimizi reddetti. Şimdi güya çocuklarımız sağlıklı beslenebilsin diye 20 dakika teneffüs veriyorlar. Çocukların o 20 dakika içinde yiyecekleri bir şeyleri yok. Çocuklar o 20 dakikada gıda yerine alsa alsa hava alabilirler. Türkiye'de şu anda bedava olan tek şey oksijen.

Yönetmelikte bazı olumlu düzenlemeler de var ancak bu düzenlemelerin yanına anayasaya aykırı olarak zihinlerindeki bazı uygulamaları da ekleyerek geçirmeye çalışıyorlar. Bu yöntem AKP'nin bilindik bir hareketidir.”

15 Eki 2023 - 14:50 Ordu/ Ordu- Siyaset

Mahreç  Nergis Kobak