Konserve Bitti, Turşuluk Başladı

Ordu Pazarcılar ve Manavcılar Odası Başkanı Cengiz Üzüm, vatandaşların konserve yapımını tamamlamasının ardından turşuluk işlerine giriştiğini, bundan dolayı da pazarda işlerin iyi olduğunu söyledi.

Uğur Kahyaoğlu
Uğur Kahyaoğlu Tüm Haberleri

Kışlık turşu hazırlıkları için pazarlara yerini alan vatandaşlar, yeşil domates ve kornişon turşuya ağırlık veriyor.

“Hareketlilik Sürüyor”

Kışlık turşuluk ürünlere çok büyük ilgi olduğunu aktaran Ordu Pazarcılar ve Manavcılar Odası Başkanı Cengiz Üzüm, “Gurbetçilerinde gitmesiyle beraber kış moduna girdik. Tabi ki yazınki hareketlilik yok ama çok şükür işlerimiz yerinde. Şu anda konserve zamanı bitti ve turşuluk zamanı başladı. Artık neredeyse herkesin tarlasında da yerli meyveler var. O yüzden yazın ki hareketlilik yok ama işlerimiz güzel. Memnunuz. Turşuluk dönemi olduğundan yeşil domates, kornişon salatalık gibi ürünlerde ister istemez hareketlilik oluyor. Vatandaşlarımız alıyor, çünkü kış yiyeceklerini hazırlıyorlar. Vatandaşlar marketlerde seçtiriyorlar diye oradan alışveriş yapıyorlar ama çöpten alışveriş yapıyorlar. Herkesin elinin değdiği şeyleri alıyorlar bizde akşam tarladan çıkan sabah tezgahlarda sunuluyor. Markette ne kadarsa bizde yarı fiyatına ve daha kaliteli. Herkesin kendi işini yapmasını tavsiye ediyorum.” dedi.

Kış aylarının gelmesiyle fiyatlarda ufak oynamalar olsa da pazarda fiyatların gayet normal ve uygun olduğunun altını çizen Üzüm, tüm vatandaşları pazara davet etti.

Özel Haber: Yusuf Can Erişen

13 Eki 2023 - 10:42 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Uğur Kahyaoğlu