Kahverengi Kokarca İstilası: Avrupa Ülkeleri de Tehlikede!

Kahverengi kokarca istilası son dönemde Türkiye'nin Karadeniz bölgesinde ortaya çıktı. Bu zararlı böcek fındık, kivi, mısır gibi ürünlere zarar veriyor ve sınırları aşarak Avrupa ülkelerini tehdit etmeye başladı.

Uğur Kahyaoğlu
Uğur Kahyaoğlu Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Son dönemlerde Karadeniz bölgesinde ortaya çıkan ve fındık, kivi, mısır gibi birçok ürüne zarar veren kahverengi kokarca, artık sınırlarımızı aşıp Avrupa ülkelerini de tehdit etmeye başladı. Hırvatistan, Fransa ve Avusturya gibi ülkelerde görülen bu zararlı böcek, o ülkeleri de yavaş yavaş istila ediyor.

Hırvatistan'da Kahverengi Kokarca Alarmı!

Hırvatistan'da, kahverengi kokarcanın etkisi altında ilk belirtiler görülmeye başlandı. Ülkenin farklı bölgelerinde bu zararlı böceğe rastlanırken, vatandaşlar da bu istilacı türün etkilerini görmeye başladı. Hırvatistan'da bir tuvaletin duvarında yüzlerce kahverengi kokarca zararlısının görüntülenmesi, endişeleri artırdı.

Türk Vatandaşları Şaşkın

Karadeniz bölgesinin en önemli ürünlerinden biri olan fındık, kahverengi kokarcaların hedefi haline gelmiş durumda. Ancak bu istilacı böcek, sadece Türkiye'yi tehdit etmekle kalmıyor. Ordu'dan Türkiye A Milli Futbol Takımı maçını izlemek üzere Hırvatistan'a giden Türk vatandaşları, bu zararlı böceği Hırvatistan'da gördüklerinde büyük bir şaşkınlık yaşadılar.

Özel Haber: Uğur Kahyaoğlu

Kahverengi Kokarca İstilası: Avrupa Ülkeleri de Tehlikede!

12 Eki 2023 - 15:48 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Uğur Kahyaoğlu