“Melet’e Ticaret Alanına Çevirmek Doğa Katliamıdır!”

Durugöl, eski otogar alanı, Melet ile 19 Eylül Stadyumu ve Çarşamba Pazarı alanlarının imara açılmasının kent suçu işlemek olduğunu belirten Mimarlar Odası Ordu Şubesi Başkanı Havva Güner Eriş, “Kamunun yerinin kamuya açılmasını istiyoruz.” dedi.

Nergis KOBAK
Nergis KOBAK Tüm Haberleri
“Melet’e Ticaret Alanına Çevirmek Doğa Katliamıdır!”
“Melet’e Ticaret Alanına Çevirmek Doğa Katliamıdır!”
Haber albümü için resme tıklayın

Ordu’da uzun süredir devam eden Durugöl’deki göl alanına inşaat yapılması sorununa, Melet’in yeşil alan iken betona çevrilmesi, eski otogar alanına inşaat yapılacak olması ve 19 Eylül Stadyumu’ndaki projedeki otopark sorunu ile Çarşamba Pazarı’nda köylü satıcılar için tek bir alan bile olmaması eklendi.

“Asla ve Kat’a İstemiyoruz!”

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Eriş, “Şu anda dört ayrı bölgeye çok önem veriyorum. Bunlardan en önemlisi Durugöl alanı. Bizim kırmızı çizgimiz. Durugöl’e yapı yapılmasını asla ve kat’a istemiyoruz. Çünkü Durugöl adı üzerinde denizin hemen yanında 300 yıllık oluşmuş bir doğal göl. Bunu imara açmak günahtır.” dedi.

“Melet’e Ticaret Alanına Çevirmek Doğa Katliamıdır!”

“Bu Neyin Dönüşümü?”

Eski otogar alanında da kentsel dönüşüm adı altında rant dönüşümü yapıldığının altını çizen Mimarlar Odası Ordu Şubesi Başkanı Havva Güner Eriş, şunları söyledi; “Bu alan kamu alanıdır. Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından orada kentsel dönüşüm adı altında iş merkezleri yapılmaya çalışılıyor. Bir şekilde bir yerin kentsel dönüşümü demek için oranın bir yapılaşması olması ve binaların, insanların yaşadığı meskenlerin, iş yerlerinin olması gerekiyor ki onun dönüşümü olsun. Adı kentsel dönüşüm olsun. Bu neyin dönüşümü? Bu sefer karşımıza rant dönüşümü çıkıyor. Dolayasıyla mimar odası olarak bunu da kabul etmiyoruz. Kamunun yerinin kamuya açılmasını istiyoruz.”

“Selleri Hiç mi Görmüyorlar”

Eriş, “Melet’in kenarını yeşil alan iken onu ticaret alanına çevirerek üç katlı bir yapı tesis edilmesi de bir doğa katliamıdır. Büyükşehir Belediyesi, bu oluşan selleri hiç mi görmüyor da orayı imara açıyor? Bu da son derece bir kent suçudur.” diye konuştu.

“Melet’e Ticaret Alanına Çevirmek Doğa Katliamıdır!”

“Kente İstediklerini Yapamazlar”

Millet Bahçesi ve Çarşamba Pazarı projelerindeki eksiklikleri de aktaran Havva Güner Eriş, “19 Eylül Stadyumu devamında olan Cumhuriyet Meydanı, Çarşamba Pazarı, Valilik yerleşkesi, bunlar bir bütün komplekstir. Bu kompleks de Millet Bahçesi adı altında planlandı. Ama Ordu’nun en büyük sorunu olan otopark sorunu burada gözetilmedi. Otoparkın 447 araçlık olacağıyla ilgili karar çıkmış. Bu çok komik trajikomik. Burada hakikaten en az 1500 tane araçlık bir otopark planlanması ve üzerinde de tamamen kamuya ait bolca yeşil alan, çocuk oyun alanları, meydanlar olması lazım. Yine Valilik binası ve yanındaki nüfus binalarının müze gibi kamuoyunun kullanışına sunularak, Ordu’nun değerini artıran bir alan olması, Çarşamba Pazarı için de bu yerleşkede köylünün kullanabileceği şık, modern bir alan tesis edilmesi de en önemli kent önerilerimizdendir. Yerel yönetimler kendi başlarına bir kentte istediğini yapma hakkına sahip değildir. Bu kentteki tüm halka ve sivil toplum örgütlerine sorarak karar almaları gerekiyor. Çünkü yerel yönetimleri halk seçiyor.”

Ordu Hayat/Tevfik Kul ( Özel Haber)

12 Eki 2023 - 09:19 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Nergis Kobak