Kültür Alanı Ordu’ya Çok Yakışacak!

Tarihi valilik binası, Altınordu Kaymakamlığı ve Askerlik şubesi ile lojmanının etnografya, sanat ve arkeoloji müzesi yapılması için girişimler devam ederken, Vali Muammer Erol, Ordu Hayat’a yaptığı açıklamada alanın tamamının kullanılması durumunda güzel bir kültür alanının ortaya çıkacağını belirtti.

Nergis KOBAK
Nergis KOBAK Tüm Haberleri
Kültür Alanı Ordu’ya Çok Yakışacak!
Kültür Alanı Ordu’ya Çok Yakışacak!
Haber albümü için resme tıklayın

Ordu’nun en büyük eksikliklerinden biri olan arkeoloji müzesi eksikliğinin giderilmesi için çalışmalar hızlandı.

Ordu Valiliği ile Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından eski valilik binası bölgesinin kültür alanı olması için gerekli başvuru yapılırken, kurumlardan olumlu yanıt alınması durumunda Eski valilik binası, Altınordu Kaymakamlığı, eski çevik kuvvet ve askerlik şubesinin lojman binasını kapsayan bölümün tamamının müze alanı olacağı belirtildi.

Kültür Alanı Ordu’ya Çok Yakışacak!

“Güzel Bir Kültür Alanı Ortaya Çıkacaktır”

Eski valilik alanının müze olmasını değerlendiren Vali Muammer Erol, “Eski valilik binasının müze olması talep edildi. Biz Kültür ve Turizm Bakanlığı’na verilmesiyle ilgili resmi yazıyı yazdık. Eski valilik binası, Altınordu Kaymakamlığı, eski çevik kuvvet ve askerlik şubesi ve lojman binasını da içine kapsayan alan bakanlığa verilebilir. Daha net değil. Bakanlık da değerlendirecek. Ancak oranın tamamını müze yapmaları halinde güzel olur. Orası büyük bir alan. Bütün olarak ele alınmalıdır. Eğer öyle olursa çok güzel bir kültür alanı ortaya çıkacaktır. Bu alan Ordu’ya da değer katar.” dedi.

Kültür Alanı Ordu’ya Çok Yakışacak!

“Güzel Bir Proje Olacak”

Ordu’daki müze eksikliğinin giderilmesinin önemine değinen İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak ise şunları söyledi; “Kültür ve Turizm Bakanlığı, oradaki binalarla ilgili kurumlara taleplerini yaptı. İlgili kurumlar muvafakat ettiği an bakanlığımıza geçecek. Şu anda yazışmalar devam ediyor. Olumlu sonuçlanması durumunda Eski valilik binası, Altınordu Kaymakamlığı, eski çevik kuvvet ve askerlik şubesinin lojman binasını kapsayan yerler müze alanı olacak. Tamamlandığı zaman merkezinde valilik binası olacak. Aşağıda özel mülkiyet hamam ve bir tarafında cami var. Buralarda çevre düzenlemesi yapacağız. Çevik kuvvet binasının da yıkılması gerekiyor. Askerlik şubesi ile lojmanı ve yanında kaymakamlık binası olmak üzere bir kompleks olarak kültür alanı oluşacak. Tam da ortasında müze olacak. Diğer alanlar da fonksiyonlandırılacak. Şu anda tahsis sürecindeyiz. İnşallah Ordu olarak güzel bir projeye muvaffak olacağız. Çok güzel bir proje olacak.

“Tüm Eserler Burada Sergilenecek”

Şu anda hizmet verdiğimiz alan çok dar. Bizim geniş bir müze alanına ihtiyacımız var. Hizmet verdiğimiz alanda trafik sıkıntısı da yaşıyoruz. Burası trafik açısından da mükemmel bir yer. Ayrıca konum olarak da oturduğu lokasyon açısından çok özel bir yeri var. Özel bir çalışma olacak. İlimiz bu açıda çok şanslı. Sayın Valimizin ilimize çok önemli bir eseri olacak.”

Toparlak, kültür alanının yapılması halinde içindeki müzede Kibele başta olmak üzere kazı alanlarından çıkan ve Ordu’yu ilgilendiren tüm eserlerin de burada sergileneceğini dile getirdi.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

11 Eki 2023 - 10:30 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Tevfik Kul