Ağaçlar Mevsimleri Şaşırdı

Ünye ilçesinde sonbahar mevsimi, sıcak hava dalgası nedeniyle alışılmadık bir görüntüye sahne oluyor.

Uğur Kahyaoğlu
Uğur Kahyaoğlu Tüm Haberleri

Genellikle sonbaharın yaprak dökme zamanı olarak bilinen dönemde, elma ve armut ağaçları, mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcak havaya aldandı ve çiçek açtı.

Ekim ayının sonlarına gelmemize rağmen, gündüz sıcaklıklarının 25 dereceyi aştığı Ünye ilçesinde bazı meyve ağaçları, sonbaharın gelmesine rağmen ilkbaharın renklerini sergiledi.

Bu olağandışı durumu gören vatandaşlar, iklim değişikliğinin yarattığı etkileri daha fazla hissetmeye başladıklarını ifade ettiler.

Ünye sakinleri, mevsimlerin normallerinin dışına çıktığına dikkat çekerek, küresel ısınmanın doğaya olan etkilerinin açıkça görüldüğünü vurguladılar. Sıcak hava dalgalarının sonbahar aylarında yaşanan çiçeklenmelere yol açtığına tanık olan vatandaşlar, konuyla ilgili şunları dile getirdi:

“Günümüzde her şeyin dengesi bozuldu. Mevsimler değişmeye başladı. Küresel ısınmanın etkilerini görmeye başladık. Bu kapsamda ekim ayında olmamıza rağmen hava sıcaklıkları 25 derece bandında seyrediyor. Bu yüzden bazı meyve ağaçları da çiçek açtı. Biz bile şaşırıyoruz, ağaçlar ne yapsın? Normalde ilkbaharda çiçek açmaları gerekiyordu. Her şeyin bir zamanı vardır. Böyle giderse iklim değişikliği ileride dünyamıza büyük sorunlar çıkartacak. Bunu yavaş yavaş hissetmeye başladık.”

10 Eki 2023 - 17:20 Ordu/ Ünye- Gündem

Mahreç  Uğur Kahyaoğlu