Test Kitapları El Yakıyor

2023-2024 eğitim-öğretim yılı başladı ve öğrenciler ile veliler, kitap fiyatlarının geçen yıla göre %200 artması nedeniyle daha ekonomik kaynaklar arayışında. Kitapevi işleten Gürsoy Soylu, bu artışın öğrenci ve veliler arasında tepkilere yol açtığını ve kitapların artık lüks bir ihtiyaç olarak görüldüğünü belirtiyor.

Uğur Kahyaoğlu
Uğur Kahyaoğlu Tüm Haberleri
Test Kitapları El Yakıyor
Test Kitapları El Yakıyor
Haber albümü için resme tıklayın

2023-2024 yılı Eğitim-Öğretim yılı başladı. Bu sene de her sene olduğu gibi öğrenciler ve veliler kaynak kitapları için kitapçıların yolunu tutuyor. Ancak geçen seneye oranla yüzde 200 artan kitap fiyatları karşısında öğrenciler daha uygun kaynaklar seçmeye yöneliyor.

Ordu’nun Altınordu ilçesinde kitapevi işleten Gürsoy Soylu, fiyatların geçen seneye oranlar yüzde 200 artış gösterdiğini bu duruma karşıda öğrencilerin ve velilerin tepkili olduğunu belirterek, “Kitap fiyatları geçen seneye oranla %200 arttı. Tabii ki insanların alım gücü düştüğü için ister istemez tepki gösteriyorlar. En büyük tepkileri ise yani fiyatlar çok yüksek. Devlet okullara kitap veriyor. Biz bu kitapları niye alıyoruz? En büyük tepkileri bu karşılaştığımız tepkiler bununlar. Tabii ki doğal olarak alım gücü de düşük olduğu için tepkililer” ifadelerini kullandı.

Test Kitapları El Yakıyor

“Kitaplar Lüks İhtiyaç Oldu”

Artık test kitaplarının lüks olarak görünmeye başlandığını belirten Görsoy Soylu, “Ben yaklaşık 23 yıldır kitap sektörünün içindeyim. Devlet 20 yıl önce kitap okullara dağıtmadan önce eskiden veliler çocuklarını alır. Gerçekten kitapçıyı ziyaret ederdi böyle kitap havasını solurdu. Hani çocuğun okullar açıldı diye bir kitapçıya gidip bir heyecanı vardı. Artık bu heyecan yok. Veliler alıyor kitaplara hani öğrenci gelip de kitap almıyor. Veli de tabii ki kitabı lüks ihtiyaç görüyor. Hani zorunlu ihtiyaç değil de lüks olsun kitap diyor. Aslında bakarsanız kitap eğitimin gelişmesi için toplumun kültür seviyesinin artması için kitap şart. Bence zorunlu bir ihtiyaç ama bilinçsiz veli olduğu için kitabı lüks ihtiyaç görüyor” diye konuştu.

Test Kitapları El Yakıyor

“Önceden 50 Liralık Olan Kağıt 100 TL Oldu”

Kitap fiyatlarının kağıtta artan maliyetten dolayı arttığını ifade eden Gürsoy, “Biz tüketim toplumuyuz. Toplum tüketim toplumu olduğu için ülkede de kağıt yurt dışından ithal edildiği için ülkenin kağıt fabrikaları yok biliyorsunuz Sekalar kapandı artık. En yakınımızda Giresun da Seka vardı. Kağıt şu anda bir A4 kağıdını 100 liraya satıyoruz. Önceden 50 liralık olan kağıt 100 TL oldu. Doğal olarak insanlar tepkili kağıt fiyatlarının artmasından bir ülkede eğer fabrikanız yoksa tüketim toplumsanız kağıda pahalı alacaksınız” dedi.

Özel Haber: Uğur Kahyaoğlu

Test Kitapları El Yakıyor

10 Eki 2023 - 16:38 Ordu/ Ordu- Eğitim

Mahreç  Uğur Kahyaoğlu