Eğitim Emekçilerinin Sorunları Gündemde!

Eğitim-Sen Ordu Şubesi Başkanı Sezgin Yılmaz, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü hakkında açıklama yazısı yayınladı.

Uğur Kahyaoğlu
Uğur Kahyaoğlu Tüm Haberleri

Eğitim-Sen Ordu Şubesi Başkanı Sezgin Yılmaz, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü'nde uluslararası belgelerin en kapsayıcısı olan "Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi"nin kabul edilişinin yıldönümünde, eğitim emekçilerinin haklarına vurgu yaptı.

Yılmaz, "Bugün yoksulluk sınırı 40,000 TL'nin üzerine çıktı, ancak öğretmen ücretleri ortalama 24,000 TL civarında. Bu adaletsizlik kabul edilemez." dedi.

Eğitim-Sen’in Uluslararası Birliği: Eşitlik İçin Mücadele

Yılmaz, Eğitim Enternasyonali'ne üye 100'den fazla ülkede eş zamanlı olarak kutlanan 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü'nün, eğitim emekçilerinin uluslararası dayanışmasının bir ifadesi olduğunu belirtti. Türkiye'deki eğitim emekçilerinin, ekonomik sorunlar, eşitlik ilkesinin zedelenmesi ve ayrımcılığa dikkat çeken Yılmaz, "Eğitimde nitelikli bir hizmet için öğretmen açıklarının kapatılması, kadrolu olarak atanma taleplerimizin yerine getirilmesi şart." diye konuştu.

Eğitim Emekçileri: Halkın Öğretmeni Olmaya Devam Edecek

Sezgin Yılmaz, eğitim emekçilerinin siyasi iktidarlara değil, halka ve öğrencilere karşı sorumlu olduğunu vurgulayarak, "Mesleğimizin gerekliliklerini yerine getiren üyelerimiz, halkın öğretmeni olmaya devam ediyorlar, edecekler." dedi. Türkiye genelindeki öğretmenlerin ve eğitim emekçilerinin haklarına yönelik yaşanan sorunlara karşı birlikte mücadele çağrısında bulundu.

Eğitim-Sen olarak, öğretmenlerin, eğitim ve bilim emekçilerinin haklarını savunmaya kararlı olduklarını belirten Yılmaz, "Haksızlıklara karşı mücadelede birlikte güçlüyüz, ve bu mücadele devam edecek." diyerek sözlerini tamamladı.

05 Eki 2023 - 17:35 Ordu/ Ordu- Eğitim

Mahreç  Uğur Kahyaoğlu