Kokarca Sorunu Meclise Taşındı

MHP Ordu Milletvekili Naci Şanlıtürk, başta fındık olmak üzere tüm tarımsal ürünlere zarar veren ve zararlılardan kahverengi kokarcayı meclis genel kuruluna taşıdı.

Nergis KOBAK
Nergis KOBAK Tüm Haberleri

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Ordu Milletvekili Naci Şanlıtürk, Ordu'dan fındık rekoltesinin düşmesinin başlıca sebeplerinden olan ve fındık haricinde de tüm tarımsal ürünlere zarar veren ve zararlılardan kahverengi kokarcayı meclis genel kuruluna taşıdı.

Meclis konuşmasına geçtiğimiz gün gerçekleştirilen terör saldırısını kınayarak başlayan Şanlıtürk, şu ifadeleri kullandı:

" Fatsa başta olmak üzere Gülyalı, Altınordu, Perşembe ve Ünye ilçelerimizin sahil kesimlerinde yoğun miktarda kahverengi kokarca zararlısı görülmektedir. Bölge adeta kokarcalar tarafından istila edilmiştir. Mücadele edilmediği takdirde bir yılda 200 kat üremem potansiyeline sahip bir zararlıdır. Bölgemize Gürcistan'dan geldiği düşünülen bu zararlı başta fındık ve kivi olmak üzere her türlü sebze ve meyve bitki örtüsüne zarar vermektedir. 2023 yılının yağmurlu geçmesi nedeniyle fındık kurdu ilacı atılamadığından bölgede kokarca popülasyonu artmıştır."

03 Eki 2023 - 21:20 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Nergis Kobak